Eric Vloeimans & Egbert Derix – Gardens Of Abundance II
CD-RECENSIE Eric Vloeimans & Egbert Derix – Gardens Of Abundance II
bezetting: Eric Vloeimans trompet, Egbert Derix piano
opgenomen: 2013 - 2023, Lux Nijmegen, De Drieklank Driehuis, Roepaen Ottersum, Odilea Hilversum, Bij Andreus Naarden
uitgebracht: 2024
label: Eggy D Music
aantal stukken: 7 / 7
tijdsduur: 49'26 / 55'11
website: ericvloeimans.nl
door: Johan Bakker
Trompettist Eric Vloeimans is bekend bij zowel liefhebbers van klassieke muziek als die van jazz. Dat geldt in mindere mate voor Egbert Derix, die op deze website opmerkelijk genoeg nog niet eerder aan bod is gekomen. De hoogste tijd dus voor een kennismaking met deze productieve Limburgse pianist en componist.
Samen met tekstschrijver en troubadour Gerard van Maasakkers won Derix als componist de Annie M.G. Schmidt-prijs voor het weemoedige lied: ‘Zomaar Onverwacht’. Hij deelde het podium met diverse helden uit zijn jeugd, zoals Iain Matthews van de Britse folkband Fairport Convention en Fish van de Engelse progrockgroep Marillion. Saxofonist John Helliwell moest ooit een show met Supertramp afzeggen voor een duo-gig met Derix. De pianist was het management van de beroemde band net voor geweest en dus stond Helliwell die avond niet in de Parijse Accor Arena, maar betrad hij de planken van Café Cambrinus in Horst.
Als Egbert Derix en Eric Vloeimans samen musiceren, gebeuren er bijzondere dingen. Ze voelen elkaar zo goed aan dat hun optredens soms volledig geïmproviseerd tot stand komen. De voor de zekerheid meegebrachte bladmuziek blijft dan ook vaak in de koffer. In 2022 verscheen het live-opgenomen ‘Gardens Of Abundance’, een titel die de lading dekt. Dit dubbelalbum bevatte melodieuze korte composities van zowel Derix als Vloeimans. Na de ‘pauze’ lieten de musici de handrem los en ontstonden vanuit uit het niets stukken met een wat langere spanningsboog.
Inmiddels is er een vervolg, getiteld ‘Gardens Of Abundance II’. Ook dit dubbelalbum is een combinatie van speelse uitbundigheid en bedachtzame schoonheid. ‘Luxabundance’ is een spannende naar een climax toewerkende improvisatie. Deze albumopener wordt gevolgd door het melodieuze pareltje ‘Mama Is Onderweg’ dat later in een andere versie nog een keer te horen is. Deze in Nijmegen, Driehuis, Ottersum, Naarden en Hilversum opgenomen dubbel-cd bevat zowel tegen klassiek aanleunende werkjes als ‘Satie Walsje’ (Derix) en ‘Odilea’ (Vloeimans) als het vijfentwintig minuten durende on the spot gecomponeerde ‘Treehouse’.
Egbert Derix en Eric Vloeimans halen het beste in elkaar naar boven. Als meester van de verfijning legt Derix vaak verrassende noten neer waarop Vloeimans zijn lyrische lijnen tot leven wekt.
Satie Walsje.
Bij Andreas, Naarden, 2022.