Franz von Chossy Group – Mirror 9
The Enneagram in Nine Movements
CD-RECENSIE
Franz von Chossy Group – Mirror 9
bezetting: Franz von Chossy piano; Jose Soares altsaxofoon; George Dumitru viool, gitaar; Tijs Klaassen contrabas; Saartje van Camp cello; Jamie Peet drums
opgenomen: 4 en 5 juli 2025, Fattoria Musica Studio, Osnabrück
uitgebracht: 25 september 2025
label: ZenneZ Records
aantal stukken: 11
tijdsduur: 56’14
website: franzvonchossy.com - zennezrecords.com
door: Jeroen Jansen
Franz von Chossy (1979) is een Duitse jazzpianist en componist, geboren in München. Hij begon op zesjarige leeftijd met piano, geïnspireerd door klassieke muziek en volksmuziek uit zijn familie. Na zijn studie aan het Conservatorium van Amsterdam en een vervolgopleiding aan de Manhattan School of Music in New York, ontwikkelde hij een stijl waarin jazz en klassieke invloeden naadloos samenkomen. Hij won de Dutch Jazz Competition in 2006 en behaalde de tweede prijs bij de Montreux Jazz Solo Piano Competition in 2009. Tot nu toe bracht Von Chossy tussen 2006 en 2019 vier albums uit. Met ‘Mirror 9’ voegt hij dus een vijfde hoofdstuk toe aan zijn oeuvre.
Topmusici
Voor ‘Mirror 9’ verzamelde Von Chossy een ensemble van topmusici uit de Nederlandse jazzscene: Jamie Peet (drums), Tijs Klaassen (contrabas), Saartje van Camp (cello), George Dumitriu (viool/gitaar) en Jose Soares (altsaxofoon). Deze bezetting is bewust gekozen om een breed palet aan klankkleuren te creëren, waarbij strijkers en blazers even belangrijk zijn als de ritmesectie.
Enneagram
Het idee voor het album ontstond in 2019, toen Von Chossy zich verdiepte in het enneagram, een psychologisch model dat negen persoonlijkheidstypes beschrijft. Tijdens de coronaperiode werkte hij dit concept uit tot een suite van negen delen, aangevuld met een proloog en epiloog. Elk deel belicht een type, zoals ‘The Giver’, ‘The Peacemaker’, ‘The Boss’ en ‘The Loyalist’, en onderzoekt niet alleen hun afzonderlijke eigenschappen, maar ook hoe ze in harmonie kunnen samenkomen.
Rijk aan contrasten
Op papier klinkt het concept bijna sociaal-wetenschappelijk: een muzikale vertaling van een persoonlijkheidsmodel. Maar het knappe van Mirror 9 is dat Von Chossy dit idee niet droog of theoretisch benadert. Integendeel: hij maakt van een glashelder concept een emotionele reis, waarin intellect en gevoel elkaar versterken. De suite is rijk aan contrasten: lyrische passages worden afgewisseld met ritmische onrust, introspectieve melodieën met vurige improvisaties.
Belevenis
Von Chossy’s pianospel vormt de rode draad, krachtig en verfijnd tegelijk. Toch geeft hij zijn medemusici alle ruimte. In sommige delen is drummer Jamie Peet de drijvende kracht, met subtiele maar energieke accenten. Elders neemt de cello van Saartje van Camp het voortouw, of de contrabas van Tijs Klaassen. Deze wisselende focus maakt elk stuk uniek en houdt de luisterervaring spannend.
‘Mirror 9’ voelt als de soundtrack voor een film die nog niet bestaat: beeldend, gelaagd en meeslepend. Het album nodigt uit tot herbeluisteren, omdat elke keer nieuwe details opvallen. De combinatie van jazz, klassieke invloeden en vrije improvisatie geeft het geheel een cinematografische kwaliteit. De muziek is een spiegel voor de luisteraar, zoals de titel suggereert.
Het mag een cliché lijken, maar dit album is echt een belevenis. Het is een zeldzaam voorbeeld van conceptuele muziek die niet verzandt in abstractie, maar juist toegankelijk en emotioneel blijft.
Beluisteren via Spotify.
Album teaser.
