Jyoti Verhoeff – Riven – Full Moon/Dark Moon
CD-RECENSIE
Jyoti Verhoeff – Riven – Full Moon/Dark Moon
bezetting: Jyoti Verhoeff piano en zang; Maya Fridman cello en zang; Henosis Koor, diverse instrumentalisten
opgenomen: 2014 in Wisseloord Studio’s Hilversum
uitgebracht: 2014
label: eigen beheer
aantal stukken: 8 en 13
tijdsduur: 30.29 en 53.53
wesbite: www.fullmoondarkmoon.nl - www.jyotiverhoeff.nl
door: Rinus van der Heijden
Finalisten in de Grote Prijs van Nederland en in Mooie Noten, maar vrijwel niemand kent pianiste Jyoti Verhoeff en celliste Maya Fridman. Toch hebben beiden het aangedurfd in eigen beheer – met behulp van crowdfunding - een dubbel-cd uit te brengen, die je verrast de wenkbrauwen doet fronsen. Niet alleen vanwege de bijzonder fraaie vormgeving, ook door de inhoud van deze opmerkelijke dubbelaar.
Jyoti Verhoeff moet worden ondergebracht in de zo populaire rubriek singer/songwriter. Deze categorie is grenzeloos breed van opzet, maar het concept van ‘Riven’ reikt nog verder en is daardoor op zijn minst opmerkelijk. Je hoort er bijvoorbeeld popmuziek in, naast klassiek, ambient, minimal- en filmmuziek. Maar ook de traditie van grote namen als Laurie Anderson, Kate Bush, Enigma en Agnes Obel. Makkelijk om dan te concluderen dat het van weinig eigen visie getuigt om al die namen en stijlen bijeen te vegen en die hutspot als nieuw te presenteren.
Maar zo is het niet bij Jyoti Verhoeff en Maya Fridman. Het is hun persoonlijkheid die de muziek op ‘Riven’ boven die smeltpot uit tilt. De kwetsbaarheid van de pianiste sluit goed aan bij de experimenteerdrift van de celliste. Hoewel alle muziek die passeert knap geconstrueerd lijkt, kan het niet anders dan dat het eigen inzicht van de twee musici toch de grenzen van samenspel opzoekt. Het gaat te ver om te beweren dat die zoektocht de muziek naar jazz buigt, maar de durf om elkaar op te zoeken en uit te dagen, geeft er zeker een jazzmatig karakter aan mee.
Waarbij dient aangetekend dat Verhoeff en Fridman niet zo van deze wereld zijn. Zij zijn op zoek naar een denkbeeldige wereld, waar magie, vrede en geluk hun eigen hoofdrol spelen. De fraai vormgegeven hoesverpakking getuigt daarvan met engelachtige afbeeldingen van water, bossen, lucht en onder water vertoevende vrouwenfiguren. Ook de teksten liegen er niet om: ze zijn transcendent, gaan over leven en dood. De twee delen van de cd, ‘Full Moon’ en ‘Dark Moon’ verwijzen daar ook naar: licht en donker, dag en nacht, in- en uitademen.
Full Moon’ beweegt zich rond piano en cello, waarbij de beide uitvoerders zingen en tevens elkaars achtergrondkoor verzorgen. Aan ‘Dark Moon’ zijn harpen, gong, dulcimer, contrabas, celeste, Franse hoorn en kerkorgel toegevoegd. De zangstemmen krijgen echo en galm mee en bwegen zich vooral in het hoge register - uiteraard voor het ‘hemelse’ effect. De muziek wordt met dit alles breder getrokken, maar verandert niet wezenlijk van aard en boodschap.
Want een boodschap brengt ‘Riven – Full Moon/Dark Moon’. Je kunt er van houden of niet, feit is dat Jyoti Verhoeff en Maya Fridman het aandurfden voor hun eigen gevoel en overtuiging uit te komen. Ze doen dat zonder concessies en dat maakt dit eigen product tot een frappante schijf.
- 'Riven | Full moon - Dark Moon' wordt op 27 juni gepresenteerd in Paradiso Amsterdam
Jyoti Verhoeff – Riven – Full Moon/Dark Moon
(teaser)

