Paradox voor de ultieme concertbeleving
NIEUWS/ACHTERGROND
door: Rinus van der Heijden
Bartho van Straaten (l) en Paul Guldemond sjorren aan de glazen afscheiding tussen concertzaal en café. Foto © Gemma Kessels.
Na een grondige interne verbouwing gaat muziekpodium Paradox in Tilburg op vrijdag 7 september weer open. Met een grotere zaal, een café én sterk verbeterde zichtlijnen.
Ze zijn dolenthousiast en filosofisch ook, twee van de vier mensen die de dagelijkse staf van Paradox vormen. Paul Guldemond is directeur, Bartho van Straaten hoofdprogrammeur en hoewel beiden een dikke week voor de heropening nog tot aan hun knieën in de bouwrommel staan, weten ze héél zeker dat op die 7e september alles klaar is. En, visionaire filosofen als ze kennelijk ook zijn, geven ze de toekomstige bezoekers nu al een aardig voorschotje: “De concertbeleving zal enorm verbeteren.”
Daar ziet het inderdaad naar uit, want van het oude Paradox is niet veel meer over. De zaal, die bijna dertig jaar werd gedomineerd door vier kolommen, deed tallozen verzuchten dat ze ook wel eens wat van de muziek wilden zíen. Nu komt het daarvan, want twee van de vier kolommen zijn verdwenen, waardoor de zichtlijnen naar het podium volkomen open zijn. En er is meer. “Meer lucht, meer ruimte, een beter geluid, een betere klimaatbeheersing en het interieur oogt strakker en rustiger”, zeggen Paul Guldemond en Bartho van Straaten.
Uitbreken
Door de verplaatsing van de bar en het uitbreken van diverse wanden en bijtrekken van enkele ruimtes, is de concertzaal groter geworden. “Lieten we voorheen 175 mensen toe – we hadden overigens een vergunning voor 220 mensen – nu kunnen er gemakkelijk tweehonderd in”, zegt Bartho van Straaten. “Honderdvijftig stoelen bijvoorbeeld en plek voor vijftig staanplaatsen, misschien 75. Als er alleen staanplaatsen zijn, is er ruimte voor 225 mensen. Maar voorlopig houden we de grens op tweehonderd, omdat we vooral veiligheid en comfort willen bieden.”
Nieuw aan Paradox is een café, dé trots van vooral directeur Guldemond. “Een van de hoofdredenen om te verbouwen is het genereren van eigen inkomsten”, zegt hij. “We zetten daarbij vooral in op een hogere baromzet. Door vermindering van subsidies zoeken we andere wegen: meer baromzet én recette. Maar we richten ons ook op sponsors. De nieuwe Geefwet maakt het mogelijk dat iemand die bijvoorbeeld duizend euro sponsort, daar 650 euro van de belasting van terugkrijgt. Van ons krijgt hij of zij dan twee VIP-behandelingen plus twee seizoenskaarten. Per saldo kost sponsoring van duizend euro hem of haar dan niets.” Waarbij Paul Guldemond aantekent dat lagere bedragen uiteraard ook van harte welkom zijn.
Hogere baromzet wordt mogelijk gemaakt, omdat het café om 19.30 uur open gaat. Bij concertavonden betekent dat een uur voor aanvang. Na concerten is het mogelijk te blijven ‘hangen’, een mogelijkheid die zich voorheen ook voordeed, maar waarvan weinigen gebruik maakten. “Voornamelijk door het ontbreken van sfeer”, weten Bartho van Straaten en Paul Guldemond. Aan een eetkaart begint Paradox voorlopig niet. “Jazz en bier, daar gaat het om”, lacht hoofdprogrammeur Van Straaten. Met naar verwachting hogere consumptieprijzen? “Nee hoor. We zaten al netjes met onze prijzen voor drankjes. Die blijven zo.”
Nieuw café
Het nieuwe café ligt direct na de entree en kan apart van de concertzaal worden gescheiden. Een enorme glazen schuifwand deelt de ruimte én de bar in tweeën. Zo wordt het ook mogelijk dat dorstlustigen die concerten bijwonen waarbij in de concertzaal niet mag worden getapt, via een omweggetje naar het café toch hun drankje kunnen bekomen. Doordat het besloten karakter van het oude Paradox nu is doorbroken door veel glas en licht, is het café vanaf de straat duidelijk te onderscheiden. “We proberen mensen er zo van te overtuigen, dat het hier ook gezellig is. We willen een duidelijke uitstraling. Die komt ook tot uiting op de gevel. Binnen hebben we gewerkt met rood, zwart en grijs, buiten worden dezelfde kleuren gebruikt.”
![]()
Glazen doorzicht naar het nieuwe café. Het podium van Paradox is nog onzichtbaar vanwege de bouwmaterialen. Hoofdprogrammeur Bartho van Straaten aan de nieuwe, nog af te werken bar van Paradox. Foto's © Gemma Kessels.
De kleedkamer die in de oude situatie schuin achter de concertruimte lag is verdwenen en heeft grotendeels plaats gemaakt voor het café. De kleedruimte is nu verplaatst naar de eerste verdieping, is ruim, kent douchegelegenheid en heeft een eigen ingang naar de concertzaal. De kantoren van Paradox zijn verplaatst naar de tweede verdieping.
Het nieuwe Paradox is zes dagen per week open. “Donderdag, vrijdag en zaterdag zijn we altijd open”, zegt Bartho van Straaten. “Het publiek is dat al gewend. We gaan nog meer activiteiten organiseren. De zondagen zullen vooral door cd-presentaties worden gevuld, we blijven festivals programmeren zoals het Jiddisch Festival, doen mee aan Mundial en het Gipsyfestival, hebben het Milieucafé en Folkcafé binnen de muren en bieden in het café gelegenheid voor kleinschalige podiumoptredens.”
Reserveren
Er is nog een noviteit, een die Bartho van Straaten enigszins zorgen baart: de reservering van kaarten. “Dat doen we niet meer zo vrijblijvend als de afgelopen dertig jaar. Onze ervaring is dat twintig procent van de mensen die reserveren, niet komen opdagen. Die stressvolle vrijblijvendheid willen we niet meer. Mensen kunnen nu via onze vernieuwde website kaarten kopen. Na betaling kunnen ze die via de mail printen. Het is best een grote verandering, klanten moeten er aan wennen, maar tegenwoordig koop je overal van tevoren je kaart. Het blijft natuurlijk mogelijk aan de kassa kaarten te kopen. Als extra service hebben we een ‘ticket-alert’. Als een concert dreigt uit te verkopen, sturen we zo’n alert.”
De verbouwing van Paradox kent twee redenen. Eerstens was er sprake van behoorlijk achterstallig onderhoud en tweedens ging een geplande verhuizing naar het zogeheten Veemarktkwartier in Tilburg niet door. Daar had vlakbij popcentrum 013 een cluster van kunstinstellingen kunnen komen. “Er waren de prachtigste plannen”, merkt Bartho van Straaten op, “maar na het uitbreken van de financiële crisis was daar niets meer van over.”
Waarop Paradox besloot te gaan investeren in het huidige pand. En het benodigde geld daarvoor? “We hebben een heel mooi plan gemaakt”, lacht directeur Guldemond. “Met voorzichtige stappen denken we dat we onze investering uit de markt kunnen halen. Ik heb een half jaar moeten onderhandelen met de Triodosbank, die vond dat we een solide plan hadden. We kregen een lening van drie ton die we in de verbouwing hebben gestopt. In dat bedrag zit overigens niet de allernieuwste digitale geluidsinstallatie, die al gedeeltelijk is geplaatst.”
Thema’s
Hoofdprogrammeur Bartho van Straaten heeft het komende concertseizoen opgedeeld in een aantal thema’s: Norwegian Wood, Platenlabelspecials, Dutch Design, Zappa-esk, Kamerjazz, Fusion, Piano Trio’s, Paradox Lievelingen, Big Bands, RootZ Club (roots en singer/songwriters), Vjazz (met VJ’s, DJ’s en dansers), Belgian Borders, Modern/Contemporary Jazz, De Uitdaging, Exotic Jazz en Festivals (Incubate, Jiddisch Festival en Stranger Than Paranoia). Paul van Kemenade gaat weer workshops geven, tweemaal in de maand op woensdagavonden.
Op vrijdag 7 en zaterdag 8 september wordt Paradox feestelijk heropend. Uiteraard gebeurt dat met muziek. Op het programma staan Bradley’s Circus, Oleg Fateev/Simone Sou, Trio Jeroen van Vliet/Bram Stadhouders/Etienne Nillesen, Paul van Kemenade Quintet, Harmen Fraanje solo, Duo Eric Vloeimans/Tuur Florizoone en Trio Vloeimans/Florizoone/Fraanje. Beide avonden beginnen om 20.30 uur.
hallo bartho
klinkt goed!! hard gewerkt deze zomer, ben erg benieuwd!
paar vraagjes;
- betekend 2 seizoenskaarten voor 1000 euro dat je altijd gratis naar binnen kan?
- oude parapas mensen kunnen echt gewoon op de ouderwetse manier blijven reserveren?
- heb je al een huisfotograaf? tbv artiesten en paradox
- moeten we echt naar zoetermeer, enschede en verviers om allan holdsworth te zien, [dit jaar]
groeten marco, vaste klant uit ulvenhout
marco vandewater (E-mail ) - 03-09-’12 18:59

