Niet eerder uitgevoerde orkestrale werken Wayne Shorter op North Sea Jazz
5 apr - Twee jaar na zijn dood in 2023, gaat er een bijzonder project de wereld over: 'The Symphonic Music of Wayne Shorter'. Het bevat 32 werken voor jazzkwartet en symfonieorkest gecomponeerd door Shorter, waarvan de meeste nog nooit zijn uitgevoerd. Op de komende editie van North Sea Jazz komt deze muziek tot leven.
Wayne Shorter leeft voort in zijn muziek.
Foto © UCLA.
Clark Rundell
Nadat eerder orkesten zich al aan het repertoire waagden, is de uitvoering in Rotterdam in handen van het Rotterdam Philharmonic Orchestra. Constante factor bij al deze uitvoeringen is dirigent Clark Rundell, die met Shorter werkte en vlak voor diens dood nog plannen had voor een feestelijke orkesttournee ter gelegenheid van Shorters 90ste verjaardag. Zover kwam het niet, de legendarische saxofonist overleed op 89-jarige leeftijd, maar Rundell deed een verrassende ontdekking.
Naast het repertoire dat Rundell nog met Shorter selecteerde, ontdekte de dirigent dat er in al die dozen met partituren veel moois lag te verstoffen. In een interview zegt hij hierover: "Waynes huis binnenlopen en al die muziek vinden was alsof je een huis in het zuiden van Frankrijk binnenliep waarvan niemand wist dat Picasso er woonde en er hangen alleen maar Picasso's aan de muur."
Laatste kwartet
Bijzonder aan de uitvoering van het Rotterdam Philharmonic Orchestra onder leiding van Rundell is dat het wordt bijgestaan door pianist Danilo Perez en bassist John Patitucci, naast Brian Blade leden van het laatste kwartet van Shorter. Achter de drums zit nu Terri Lyne Carrington, aangevuld door saxofonisten Dayne Stephens en Tineke Postma. Laatstgenoemde stond in 2012 eenmalig met Shorter op de planken in New York.
'The Symphonic Music of Wayne Shorter' wordt uitgevoerd op vrijdag 11 juli tijdens North Sea Jazz in Rotterdam. Het volledige programma van North Sea Jazz (11 tot en met 13 juli) vind je via onderstaande link.