Bennink & Dulfer – The New, New Acoustic Swing Duo
LP-RECENSIE Bennink & Dulfer – The New, New Acoustic Swing Duo
bezetting: Hans Dulfer tenorsaxofoon, Han Bennink drums, percussie en tenorsaxofoon
opgenomen: 7 mei 2023 No.1 Hotwax Records Alkmaar en 29 oktober 1979 Bimhuis Amsterdam
uitgebracht: november 2024
label: No. 1 Hotwax Records
aantal stukken: 6
tijdsduur: 23’55 / 32’25
website: no1hotwaxrecords.nl
door: Cyriel Pluimakers
Tenorsaxofonist Hans Dulfer (1940) en drummer Han Bennink (1942) vormen iconen van de Nederlandse jazz. Dulfer ontwikkelde zich de afgelopen decennia tot een kameleon, die je in allerlei genres, van latin tot disco of punk, kon aantreffen. Bennink werd na een start in de bebop een van de voorvechters van de vrije geïmproviseerde muziek. Samen met kompaan Misha Mengelberg (1935-2017) maakte hij menig podium onveilig. Met Willem Breuker (1944-2010) trad Bennink eind jaren zestig en begin jaren zeventig regelmatig op als het prettig ontregelende New Acoustic Swing Duo.
Verrassing
Het is dan ook een grote verrassing dat er nu een heuse vinyl LP uitkomt met Dulfer en Bennink als duo. Een nog groter wonder is dat er op de B-kant een historische opname van meer dan een half uur staat van beide heren in het oude Bimhuis aan de Oudeschans anno 1979. De A-kant bevat vijf korte improvisaties, waarin we beide musici elkaar muzikaal horen aftasten. Heerlijk rauw klinkt de tenorsaxofoon en authentiek losjes is het slagwerk van Bennink met veel ruimte voor de Zuid-Amerikaanse cajon, die houten trommelkist. De geluidskwaliteit van de in de Alkmaarse winkel van No. 1 Hotwax Records vorig jaar mei vastgelegde muziek is voortreffelijk en de persing van het album is uit de kunst. Een verademing na het geknoei dat je tegenwoordig links en rechts in de platenbakken aantreft.
Duel
Extra gespitst raken de oren bij het beluisteren van de B-kant, die in 1979 vastgelegd werd op een cassettebandje. Wordt er nog wel eens vinyl uitgebracht waar je als luisteraar door de ruis heen moet luisteren, deze registratie klinkt meer dan aanvaardbaar. De krachtige tenorsaxofoon van de jonge Dulfer en de explosieve drums zorgen voor een waar luisterfeest. De energie van de musici lijkt grenzeloos, waarbij vooral de mateloze inventiviteit van Bennink de oren doet verbazen. De laatste doet nog een extra duit in het zakje door op een gegeven moment ook de tenorsaxofoon ter hand te nemen. Uiteraard volgt een knetterend duel waarbij de stukken in het rond vliegen. Tot slot wordt ook Sonny Rollins, het idool van beide musici, geëerd met een heuse calypso.
Geweldig initiatief
Het is een geweldig initiatief van het Alkmaarse No. 1 Hotwax Records om met dit gelijktijdig actuele en historische materiaal voor de dag te komen. Laten we hopen dat dit vinyl album de eerste in een lange reeks gaat worden!