Susanne Alt – Royalty for Real
CD-RECENSIE
Susanne Alt – Royalty for Real
bezetting: Susanne Alt altsaxofoon, fluit; James Hurt Fender Rhodes, piano; Gerald Cannon contrabas; Willie Jones III drums
opgenomen: 15 en 16 februari 2022
uitgebracht: februari 2024
label: Venus Tunes
aantal stukken: 7
tijdsduur: 42’35
website: susannealt.com
door: Cyriel Pluimakers
Altsaxofoniste Susanne Alt was de afgelopen jaren veel te horen in het nachtleven van de grote steden. We troffen haar onder meer aan in het gezelschap van DJ Spinna, DJ Maestro, Ronald Molendijk, Promiss, Cassie 6, Graham B en Natarcia. Haar pittige, soulvolle en funky geluid wordt in deze hippe scene zeer gewaardeerd.
Nu presenteert deze power woman haar zesde album ‘Royalty for Real’, een hommage aan de voortijdig overleden trompettist Roy Hargrove, met wie ze regelmatig de degens kruiste tijdens de after hours jamsessions in het Bel Air Hotel na afloop van de Haagse jaren van het North Sea Jazz Festival. Gebeurtenissen die legendarisch zijn geworden en vaak tot aan het ochtendgloren duurden.
Toon
Het idee voor deze productie ontstond tijdens de coronapandemie en Alt heeft zich weten te omringen met een drietal toppers uit de New Yorkse scene: toetsenist James Hurt, contrabassist Gerald Cannon en drummer Willie Jones III. Centraal staat dit keer de akoestische jazz: in een zevental composities laat ze diverse facetten van het genre horen.
Het album gaat stevig van start met ‘Roy Allan’, waarin uiteraard een belangrijke rol is weggelegd voor de weergaloze ritmesectie. Zegevierend klinkt de pittige altsaxofoon boven de luidruchtige groove. De aandacht is definitief gewekt en het meer reflectieve ‘Blue Notes & Fairy Tales’ vormt een mooi vervolg met veel ruimte voor die glanzende toon van Alt. Een track die opgevolgd wordt door het introspectieve ‘Rue Lepic’: zo’n melodie die onuitwisbaar in je gehoor blijft hangen.
Klassieker
De sfeer van het oude North Sea Jazz Festival wordt opgepikt in ‘Bel Air Bop’: de tijd dat er nog met het hart en ziel en niet met de kassa in het hoofd werd geprogrammeerd. Je ziet Roy Hargrove zo zwetend voor je, aangevuurd door het enthousiaste aanwezige publiek. Een energie die we ook terugvinden in ‘Classy Cats’, waarin James Hurt de typerende sound van de elektrische Fender Rhodes laat gloriëren.
Misschien de mooiste illustratie van haar bijzonder geslaagde terugkeer tot de echte jazz horen we in Alts schitterende versie van de ballad ‘The Nearness of You’, waarin ze met haar band maar liefst acht minuten lang deze klassieker uitdiept en doordringt tot de kern. Een meer dan indrukwekkend moment, waarna Alt afsluit met de heerlijke titeltrack ‘Royalty for Real’. Een album dat erom smeekt om keer op keer beluisterd te worden, thuis en onderweg!
Concerten
24/03 Rotterdam, LantarenVenster
01/06 's Hertogenbosch, Verkadefabriek
Beluisteren via Spotify, inloggen noodzakelijk.
Roy Allan.
