Jazzfotograaf Jos L. Knaepen overleden
20 okt - De Belgische jazzfotograaf Jos L. Knaepen is op 71-jarige leeftijd overleden. Knaepen, ook wel The Jazzman genoemd, genoot na een carrière in de sportfotografie groot aanzien in de jazzwereld dankzij zijn hoogstaande foto's en innemende persoonlijkheid. Ze brachten hem roem tot in Amerika.
![]()
Jazzfotograaf Jos Knaepen met goede vriend Toots Thielemans.
Foto © Bruno Bollaert.
Knaepen was een gepassioneerd jazzliefhebber. Na zijn carrière als sportfotograaf voor de Belgische krant Het Nieuwsblad richt hij zich vanaf begin jaren negentig dan ook volledig op de jazzwereld. Zijn foto's waren authentiek, technisch perfect en ademen een nostalgische sfeer van jazzromantiek.
Vriendschappen
Knaepen fotografeerde de groten der aarde gedurende zijn bezoeken aan jazzfestivals in Europa en de Verenigde Staten. Het bracht hem publicaties in gerenommeerde bladen als Downbeat, Jazz Times en All About Jazz maar ook vele vriendschappen met vooraanstaande jazzmusici zoals Toots Thielemans en Kenny Werner. Zijn jazzfoto's sierden onder meer Carnegie Hall, werden tentoongesteld in vele (buitenlandse) exposities (onder andere American Jazz Museum Kansas City) en verschenen in eigen beheer uitgebrachte fotoboeken als Jazz in Belgium en Jazz Masters. In 2008 werd Knaepen in Amerika door de Jazz Journalists Association genomineerd voor de prestigieuze Excellence in Photography Award. In 2014 won hij de Belgische SABAM Jazz Award voor zijn inzet voor de jazz.
Knaepen fotografeerde jarenlang voor het Belgische blad Jazzmozaïek en was huisfotograaf van de festivals Jazz Middelheim en Blue Note Festival dat later verder ging onder de naam Gent Jazz Festival. Knaepen was liefhebber van de analoge zwart-wit fotografie en hekelde de digitale fotografie. "Op een knopje drukken kan iedereen", zei hij meer dan eens gedurende de opmars van hordes digitale fotografen tijdens festivals en concerten.
Indringend
In de laatste jaren raakte Knaepen een beetje uitgekeken op de concertfotografie en richtte zich steeds meer op het in beeld brengen van de persoonlijkheid achter de jazzmusicus. Middels geïmproviseerde studio's op festivalterreinen en dankzij zijn goede contacten in de jazzwereld, slaagde hij erin grootheden als Kurt Elling, Wynton Marsalis, Ahmad Jamal en Diana Krall voor zijn geliefde Leica camera te krijgen voor een indringend zwart-wit portret.
Ook Jazzenzo is veel dank verschuldigd aan Jos Knaepen. Niet alleen leverde Knaepen in de beginjaren belangeloos zijn foto's, ook introduceerde hij Jazzenzo in de Belgische jazzwereld.
Knaepen's overlijden komt slechts enkele maanden na het heengaan van Toots Thielemans met wie hij een innige band onderhield. "Jos his camera has eyes, ears and heart", aldus de mondharmonica-legende.
De website van Jos Knaepen bevat een uitgebreid fotoarchief.
door: Erno Elsinga
