Margherita Fava - TATATU
CD-RECENSIE Margherita Fava - TATATU
bezetting: Greg Tardy tenorsaxofoon, klarinet; Margherita Fava piano; Javier Enrique contrabas; Michael J. Reed drums
opgenomen: november 2022, Stone Soup Studios, Maumee, Ohio
itgebracht: 10 maart 2023
label: eigen beheer
aantal stukken: 8
tijdsduur: 45’47
website: margheritafava.com
door: Cyriel Pluimakers
Pianiste en componiste Margherita Fava (1995) werd geboren in het Italiaanse Follina. Ze komt uit een familie van klassieke musici en startte al op tienjarige leeftijd met pianolessen. Haar liefde voor de jazz ontstond tijdens een zomerprogramma van The New School of New York, dat in Venetië werd georganiseerd. Ze was toen 17 en vervolgens ging ze in de Verenigde Staten studeren: voor haar bachelor diploma bij Xavier Davis aan Michigan State University en voor haar master aan de University of Tennesse. Hier kreeg ze pianoles van Eric Reed en studeerde ze compositie bij Greg Tardy, die ook meespeelt op haar eerste album.
Inspireren
Haar debuut ‘TATATU’ maakt vanaf de eerste seconde een grote indruk, met melancholiek spel van Tardy op het inleidende ‘Face Off’ en het vervolg ‘Tidal Waves’. De meeste composities zijn afkomstig van Fava zelf. Het album is geproduceerd door Rodney Whitaker, ook een mentor van het Italiaanse supertalent. Spannend is haar versie van Thelonious Monk’s ‘Rhytm-A-Ning’ dat eerst vakkundig op zijn kop gezet wordt en daarna uitmondt in soepele uptempo improvisaties voor piano en tenorsaxofoon. Een hoogtepunt vormt haar compositie ‘Bird of Passage’ waarin de klarinet van Tardy een hoofdrol krijgt. Zijn melodische spel is doordrenkt met elementen uit de Sefardische muziek en vormt de aanzet voor een weergaloze solo van Fava. Het is duidelijk dat leraar en leerling elkaar bijzonder inspireren.
Meesterschap
Uitzonderlijk ook is Tardy’s spel in het enigszins zwaarmoedig startende ‘Resilience’. Zorgvuldig bouwt hij met zijn tenorsaxofoon een boeiend betoog op dat geleidelijk tot een climax komt. Dat Fava er daarna in slaagt dit muzikale verhaal naadloos te vervolgen en uit te laten monden in een heuse dialoog met hem, bewijst haar jonge meesterschap. Een goed idee is het ook om een standard als ‘All The Things You Are’ op te nemen, een compositie die al decennialang een testcase vormt. Ook hier zorgt Fava voor een vlekkeloze solo, waarin ze zorgvuldig de bekende clichés omzeilt.
Onconventioneel
Dat dit uitzonderlijke talent daadwerkelijk op zoek is naar nieuwe wegen horen we vooral in de twee afsluitende stukken: het uitermate grillige ‘Restless Mind’ en het spannende ‘Hard to Say’ waarin we wederom de klarinet van Tardy horen gloriëren. Beide composities getuigen van een eigen en vernieuwende aanpak, die aansluit op de jazztraditie: haar notenkeus en akkoordengebruik zijn onconventioneel. Fava slaagt er op haar eersteling in om de luisteraar ruim drie kwartier aaneensluitend te boeien en mee te nemen op een mooie muzikale reis die een grote toekomst voorspelt. Hopelijk krijgen we haar snel weer in Europa te zien en te horen!
Beluisteren via Spotify, inloggen noodzakelijk.
Resilience.