Rik Mol: “Ik doe waar ik zin in heb en dat zo goed mogelijk” INTERVIEW We ontmoeten Rik Mol in Pavlov, een trendy café met een vleugje Haagse chic. Regelmatig is hier live jazz te horen. Den Haag is voor Rik geen onbekende plek. Als middelbare scholier bezocht hij er de Havo voor Muziek en Dans, verbonden aan het Koninklijk Conservatorium. Onlangs heeft hij zelfs besloten om zijn geboortedorp in Zeeland te verruilen voor de residentie, waar tevens zijn managementbureau is gevestigd.
door: Nicolle Leenhouwers
Trompettist Rik Mol in het Haagse café Pavlov uitgebreid in gesprek met Nicolle Leenhouwers. Foto © Geneviève Ruocco
Bebop, funk, hiphop, soul… voor Rik Mol is muziek ‘oorsprong’ én experiment. Met zijn inventieve spel heeft hij al heel wat prijzen in de wacht gesleept, waaronder de Yamaha Trumpet Jazz Award. Voor zijn eerste cd ‘What’s On Tonight’, uitgebracht door Challenge Records, ontving hij vele lovende kritieken en onder zijn leermeesters schaart zich niemand minder dan Wynton Marsalis. Een indrukwekkende cv. En dat terwijl hij pas tweeëntwintig lentes telt.
Ook café Pavlov is voor hem geen onbekend terrein. Hij weet meteen waar je het meest relaxed neer kunt ploffen, namelijk op de comfortabele rode banken naast het knisperende haardvuur. Een goede plek om te achterhalen hoe het allemaal zo ver is gekomen en wat we de komende tijd zoal van hem kunnen verwachten.
Blauw koffertje en jazz
“Op mijn achtste ben ik begonnen met trompet spelen. In ons huis stond een blauw koffertje dat van mijn vader was. Ik was altijd benieuwd wat er in zat. Het bleek een cornet te zijn. Al snel kreeg ik daar verschillende tonen uit en kon zelfs toonladders spelen. Huug Steketee, solotrompettist bij het Residentieorkest en tevens een vriend van mijn vader, is mij toen gaan coachen.”
Rik speelde de eerste jaren vooral klassiek repertoire. Toch koos hij uiteindelijk voor de moderne jazz. “Ik kom uit een muzikale familie. Mijn vader speelde echter voornamelijk brassband en klassieke muziek. Dat was ook wat er bij ons in huis gedraaid werd, dus tot mijn vijftiende speelde ik klassiek. Toen ik tijdens een concertweek in het Amsterdams concertgebouw optrad, speelde Wynton Marsalis daar ook. Na afloop wachtte ik Wynton op bij de uitgang. Hij had mij horen spelen en was onder de indruk. Hij wilde mij wel les geven. Als snel vertrok ik naar New York, waar ik meteen in het diepe gegooid werd. Een betere start is er niet.”
Het was echter niet alleen deze ontmoeting waardoor Rik besloot om een andere muzikale richting in te slaan dan klassiek. “Rond diezelfde tijd ben ik in Zeeland met andere jongens een bandje begonnen. Het was te gek om allemaal jonge enthousiaste mensen om me heen te hebben. Vanaf toen heb ik ook gekozen voor lichte muziek en niet alleen jazz maar ook pop.”
Inspiratie
Riks debuutalbum ’What’s On Tonight’ is een smeltkroes van diverse muzikale stijlen: jazz, funk, hiphop en soul. Een bewuste keuze? “Zeker. Jazz is niet zozeer tsjingtsjingtsjing muziek, wat ik vroeger dacht. Het is ook Davis, funk, electric… er is veel stil blijven staan op den duur. En dat terwijl popmuziek uit de jazz is voortgekomen, dus de combinatie is logisch.” Dit wil overigens niet zeggen dat Rik zich alleen focust op ‘Nu Jazz’. “Je moet ook weten wat daarvóór was. Zo ben ik een tijdje geleden samen met Michael Varekamp in New York in de archieven van Louis Armstrong geweest. Trompettist Nicolas Payton had dat voor ons geregeld. We hebben daar de hele dag ‘pratice tapes’ beluisterd. Erg leerzaam en fantastisch dat het kon natuurlijk. Daarnaast heb ik ook les gehad van Till Brönner. Hij mixt hedendaagse muziek met jazz maar speelt ook goed standards. Al toen ik vijftien was dacht ik: dat wil ik ook!”
Rik Mol toont zijn nieuwe trompet gebouwd door de Zwitser Thomas Inderbinen. Foto © Geneviève Ruocco
‘What’s On Tonight’ bestaat voor een groot deel uit eigen composities. Waar hij de inspiratie vandaan haalt? “De stukken ontstaan niet echt uit een gevoel van kijk eens hoe mooi de wereld is. Ik maak ze vooral thuis achter de computer in mijn eigen studio. Toen ik begon met schrijven, componeerde ik onder meer reclametunes. Ik had ideetjes van twintig seconden die ik echter niet tot een volledig muzikaal werk gesmeed kreeg. Ik ben toen naar Ben van den Dungen gegaan. Die heeft mij thuis aan zijn keukentafel uitgelegd hoe een compositie in elkaar zit. Wat toen ontstond werd mijn eerste liedje en heb ik opgenomen met de Young Allstars.”
Welke trompettisten hem vooral beïnvloed hebben? “Bij trompet spelen is het belangrijk dat je de techniek heel goed beheerst. Wynton Marsalis heeft dit natuurlijk helemaal voor elkaar. Met een goede techniek ben je bijvoorbeeld beter in staat om de muziek die je in je hoofd hebt te vertalen naar je instrument. Daarnaast heb ik veel geleerd van Nicolas Payton, Freddy Hubbard en Miles Davis. Laatstgenoemde heeft denk ik wel de grootste stempel op me gedrukt, door de constante muzikale vernieuwing. Ook was hij een meester in het maken van de juiste kwintetcombinaties.”
Naast een aantal beroemde trompettisten zijn er ook nog andere inspiratiebronnen. “Charlie Parker heb ik de laatste tijd een beetje herontdekt. Ik vind hem waanzinnig en draai hem vaak in de auto. Daarnaast luister ik ook naar dancemuziek van bijvoorbeeld Jazzanova en Jamiroquai.”
Nieuwe cd’s en projecten
Voor het komende jaar staat er bij Rik Mol weer heel wat op de agenda. Zo werkt hij op dit moment aan een nieuwe cd samen met toetsenist en producer Sven Figee, die ook meespeelt in de ‘Rik Mol Group’. “Met Sven werk ik momenteel aan een danceplaat. Niet zozeer uit commercieel oogpunt, maar ik vind het belangrijk dat ook jongeren wat van jazzmuziek meekrijgen. Met iemand als Piet Noordijk trek ik volle zalen, maar dan zitten er voornamelijk mensen met grijze haren in het publiek. Naar aanleiding van de dance cd willen we live in de discotheken gaan spelen.” Wanneer we deze nieuwe plaat ongeveer kunnen verwachten? “De planning is om de opnames in maart 2008 af te ronden. Daarna moet de cd natuurlijk nog gemasterd worden. Hoe lang dat duurt hang af van de platenmaatschappij.”
Naast de danceplaat ligt er nog een kwartetplaat in het verschiet die wat meer teruggrijpt op vroegere tijden in de jazz en een cd opname van het Nueva Manteca project ‘Motown Mambo’. Ook verschijnt er in 2008 een re-release van ‘What’s On Tonight’, gevolgd door een tournee langs een aantal jazzclubs. Vanaf de zomer is er een project gepland met Giovanca Ostiana die eerder al met Jazzanova samenwerkte.
We kunnen dus nog heel wat van Rik Mol verwachten de komende tijd. Of er door de enorme stroomversnelling in zijn nog jonge carrière een bepaalde druk op hem ligt? “Nee, helemaal niet! Ik doe gewoon waar ik zelf zin in heb en dat zo goed mogelijk”. Dat hij meer dan op de juiste weg zit, blijkt niet in de minste plaats uit zijn meest recente aanwinst: een nieuwe trompet, speciaal voor hem gebouwd door Thomas Inderbinen. De Zwitserse trompetbouwer, die Roy Hargrove en Randy Brecker tot zijn klanten mag rekenen, heeft maar liefst anderhalf jaar aan het instrument gewerkt. Iets wat hij niet zomaar voor iedereen doet – integendeel. Rik heeft het instrument natuurlijk meegenomen naar café Pavlov en toont het apetrots. Een eervolle beloning voor wat hij de muziekwereld tot dusver heeft laten zien. En dan is zijn carrière nog maar net begonnen!
© Jazzenzo 2010