Fay Claassen - Red, Hot & Blue, The Music of Cole Porter CD-RECENSIE Niet echter als je Fay Claassen heet. De Nederlandse vocaliste heeft zich al eerder op het terrein van The Great American Songbook gewaagd, onder meer met haar album ‘With A Song in My Heart’. De Amerikaanse jazzgeschiedenis ligt haar sowieso, want ze bracht eerder ook al een ode aan trompettist Chet Baker met een dubbel-cd. Nu dus dit eerbetoon aan Cole Porter en wat voor een.
Fay Claassen - Red, Hot & Blue, The Music of Cole Porter
bezetting: Fay Claassen, zang; Olaf Polziehn, piano; Ingmar Heller, contrabass; Hans Dekker, slagwerk. Gasten: Michael Abene, piano; Paul Heller, tenorsaxofoon
opgenomen: 13 en 14 november 2007 in Hansahaus Studio’s in Bonn
release: 2008
label: Challenge Records Int
tracks: 11
tijd: 65.41
website: www.fayclaassen.nl - www.challengerecords.com
door: Rinus van der Heijden
De muziek van Cole Porter. Onze maatschappij is er nog altijd mee doordrenkt. Grote jazzvocalisten als Ella Fitzgerald, Sarah Vaughan en Shirley Horn snoepten uit zijn rijk gevulde portefeuille. Maar ook van musici van wie je het niet verwachtte kwamen Porter-versies, zoals k.d. lang en Annie Lennox. Reden genoeg voor jongere jazzmusici om Porters repertoire te laten liggen.
Fay Claassen is hier op haar best. Zelfbewust en kieskeurig heeft ze zich het repertoire toegeëigend en er haar eigen visie aan verbonden. Die kieskeurigheid doet zich voor in het kleine combo waar ze voor koos. Zo’n kleine omvang laat geen fouten toe: elk missertje wordt waanzinnig uitvergroot. Enerzijds door de broosheid van de begeleiding en de belangrijke rol van de soliste, anderzijds omdat vrijwel iedereen de Cole Porter-klassiekers kent. Maar Fay Claassen geeft geen krimp.
Haar timing en dictie worden met elk nieuw album preciezer. Haar stem groeit nog altijd en kan dit klassieke repertoire gemakkelijk aan. Soepel, zelfverzekerd en groots komen composities als ‘I Get A Kick Out Of You’, ‘Love For Sale’, ‘Dreamdancing’ en ‘You’de Be So Nice To Come Home’ voorbij. In elk stuk is te horen hoe Fay Claassen en arrangeur Michael Abene hebben gesleuteld om dit decennia oud werk van nieuwe impulsen te voorzien. Daarmee is dit album ‘Red, Hot & Blue’ opnieuw een parel aan het al zo rijke snoer van deze zich zo onderscheidende Nederlandse vocaliste.
Als bonustrack is ‘So In Love’ opgenomen. Het stuk kwam zomaar tot stand tijdens de opnamen van de overige stukken. Tenorsaxofonist Paul Heller was beide opneemdagen aanwezig bij zijn vrouw. In ‘So In Love’ pakte hij zijn tenorsaxofoon uit en kroop arrangeur Michael Abene achter de piano. Zonder de effectieve ondersteuning van contrabas en slagwerk maakt Fay Claassen hier overduidelijk, hoe haar timing en ritmegevoel zijn ontwikkeld: fantastisch. Meer woorden heb je daar niet voor nodig.
© Jazzenzo 2010