Dutch Jazz Collective - UNITED CD-RECENSIE Stersolist
Dutch Jazz Collective - UNITED
bezetting: Dutch Jazz Collective o.l.v. Nils van Haften*
opgenomen: 3 en 4 juni 2025, LantarenVenster Rotterdam.
uitgebracht: oktober 2025
label: ZenneZ Records
aantal stukken: 9
tijdsduur: 60’49
website: nilsvanhaften.com - zennezrecords.com
door: Cyriel Pluimakers
In 2022 verscheen het debuut ‘Generations’ van het Dutch Jazz Collective, de bigband onder leiding van Nils van Haften. Deze release waarin moderne en traditionele bigbandmuziek werd gecombineerd, kon rekenen op een enthousiaste ontvangst. Kort geleden zag de opvolger ‘UNITED’ het licht. Vorige keer waren Jan van Duikeren en Benjamin Herman de muzikale gasten, nu wordt het ensemble uitgebreid met trombonist Ilja Reijngoud en de Duitse tenorsaxofonist Paul Heller. Beiden zorgen ook voor de arrangementen en dragen elk een viertal composities bij. Ook Tineke Postma is als componist van de partij.
Reijngouds ‘Roots of Rhythm Remain’ vormt meteen de opener en smaakmaker van het album: krachtige en buitengewoon ritmische muziek. Van Heller is de titeltrack ‘United’ afkomstig, waarin een beetje gas teruggenomen wordt en de nadruk, naast het nodige solowerk, iets meer op introspectie ligt. Een aspect dat nog meer uitgelicht wordt in Reijngouds ‘Mountain Walk’, een compositie die klassiek aanvoelt en zo afkomstig zou kunnen zijn uit het Great American Songbook. Buitengewoon lichtvoetig is Postma’s ‘The Sky Is Everywhere’ - door Reijngoud gearrangeerd - waarin de blazers veelal in collectieven opereren en Heller als stersolist even mag excelleren.
Oude tijden
Nergens wordt de muziek topzwaar en in ‘Song Of The Untamed World’ – ook van Reijngoud afkomstig - volgt een ode aan de cultuur van de Pygmeeën in Centraal Afrika, met een in de muziek verwerkt vraag en antwoord spel. Ingetogen is Reijngouds ‘Be Still’ waarna Heller het ontstane patroon fors doorbreekt met ‘Good News’ en de ‘Last Minute Blues’ die zo uit het repertoire van de Thad Jones Mel Lewis Bigband zou kunnen stammen. Jarenlang vormde dit laatste stuk een klassieker van het legendarisch Ack van Rooijen – Paul Heller Quintet. Oude tijden herleven zonder dat het allemaal te nostalgisch wordt. Met het prachtige ‘Thanx’ sluit de karaktervolle productie af: een bijzonder sterk album om keer op keer te beluisteren!
* Bezetting: Nils van Haften dirigent. Solisten: Paul Heller tenorsaxofoon en Ilja Reijngoud trombone; Bart van der List, Alvaro Jimenez ,Bram Hartwig en Tom Ridderbeekx trompet; Alex van Abeelen, Sam Thomas, Gregor Sperzel en Berend van Gurp trombone; Donald Simoen, Mo van der Does, Jesse Schilderink, Stan van de Wetering en Emilio Tritto rieten; David Stehlik gitaar; Robert Koemans piano; Cas Jiskoot contrabas; Sander Smeets drums.
Beluisteren via Spotify.
© Jazzenzo 2010