Joris Posthumus Group - Jinsei
CD-RECENSIE Joris Posthumus Group - Jinsei
bezetting: Joris Posthumus alt- en sopraansaxofoon; Yuki Hirate trompet, flugelhorn; Yuichiro Tokuda alt- en sopraninosaxofoon; Yuki Nakae tenorsaxofoon; Shunichi Yanagi piano; Satoshi Tokuda contrabas; Gaku Hasegawa drums
opgenomen: 5 en 6 maart 2020, Nagoya, Japan
uitgebracht: oktober 2024
label: ZenneZ Records
aantal stukken: 9
tijdsduur: 57’11
website: jorisposthumus.com - zennezrecords.com
door: Cyriel Pluimakers
Na enkele jaren van afwezigheid laat de Joris Posthumus Group weer van zich horen. In oktober 2020 namen ze in het Japanse Nagoya een album op met de titel ‘Jinsei’, hetgeen zoiets betekent als ‘menselijk leven’.
Japan
Posthumus kwam voor het eerst in contact met de Japanse jazzscene toen hij in China een tournee maakte met de band State of Monc. Daar ontmoette hij saxofonist Yuichiro Tokuda met wie hij bevriend raakte en zo ging het balletje rollen. Met de band van Tokuda maakte Postumus een tournee door Japan en Korea. Vervolgens vroeg de Nederlander hem terug voor een aantal concerten in Nederland en België. Een initiatief dat hier met veel enthousiasme werd ontvangen. In 2016 kwam het fraaie album ‘Tokyo’s Bad Boys’ uit dat tournees door Japan en Nederland tot gevolg had. In 2017 stond de band op het North Sea Jazz Festival en in 2018 was Posthumus wederom op veel podia in Japan te horen.
Dynamiek
De nieuwe productie ‘Jinsei’ bouwt voort op de basis die werd gelegd door ‘Tokyo’s Bad Boys’. Posthumus wil een muzikaal verhaal vertellen dat de veerkracht van het leven viert en de kracht van vriendschap. Een nieuwe aanwinst vormt trompettist Yuki Hirate die met zijn frisse spel de dynamiek van het ensemble vergroot. Het album start met de opgewekte ‘Papilo Dance For Issei’, die een feature vormt voor de flugelhorn van Hirate. Na het meditatieve ‘Floating’ volgt het stevige titelnummer ‘Jinsei’, dat een heerlijke hardbop groove heeft.
Prestatie
Bijna oosters van karakter is ‘Key Figures’ waarna het pittige ‘The Rage’ volgt: zo’n nummer waarin de blazers zich van hun beste kant laten horen met een naar de stratosfeer reikende trompet van Hirate, die typerende felle altsaxofoon van Posthumus en de percussieve piano van Shunichi Yanagi. Een weids muzikaal landschap wordt er uitgetekend in ‘Exchange Of Ideas’, met een hoofdrol voor het stevige spel van tenorsaxofonist Yuki Nakae. Vol melancholie is de ballad ‘Silent Warrior’, waarna het album afgesloten wordt met ‘Ravi’s Blues’ waarin alle registers bij de blazers maximaal opengaan. Waar internationale samenwerkingen nogal eens gebukt gaan onder gedoe tussen ego’s slaagt Posthumus er met zijn Japanse musici in om een geheel eigen en onweerstaanbaar krachtig ensemblegeluid neer te zetten: een prestatie van formaat.
Beluisteren via Spotify, inloggen noodzakelijk.
Albumpresentatie, The Moment Jazz Club, Tokyo.
November 2024.