Tutu Puoane – Wrapped In Rhythm CD-RECENSIE Boodschap
Tutu Puoane – Wrapped In Rhythm
bezetting: Tutu Puoane zang; Ewout Pierreux piano; Clemens van der Feen bas; Dré Pallemaerts drums; Bert Joris trompet; Tim Finoulst pedal steel; Larry Goldings orgel
opgenomen: 19 - 23 juli 2023, DAFT studios, Malmedy, en Rockstar Recordings, Niel, België
uitgebracht: 15 maart 2024
label: SoulFactory
aantal stukken: 8
tijdsduur: 36’37
website: tutupuoanemusic.com - soulfactory.be
door: Georges Tonla Briquet
Een swingende titel voor de nieuwe cd van zangeres Tutu Puoane maar wel degelijk met een diepgravende inhoud door de teksten van de Zuid-Afrikaanse poëet Lebogang Mashile.
Met het Brussels Jazz Orchestra bracht Tutu Puoane indertijd het indrukwekkende ‘We Have A Dream’ uit, een onverbloemde oproep tot gerechtigheid. Er was tevens de theaterproductie ‘Mimi’s Shebeen’ gebaseerd op het leven van Miriam Makeba terwijl ze met ‘Anything Goes’ Billie Holiday en Nina Simone in de kijker plaatste. Dit om duidelijk te maken dat een cd of een optreden van de zangeres met Zuid-Afrikaanse origine nooit vrijblijvend is. Telkens zorgt zij voor een bijhorende boodschap, de ene keer wat explicieter dan de andere.
Zo leverde Puoane haar bijdrage aan het eerste deel van het internationale project ‘Black Lives - From Generation To Generation’ en nu opnieuw op het vervolg ‘Black Lives – People Of Earth’ dat in april verschijnt. “De hele ploeg groeide uit tot een hechte familie. Heel belangrijk aspect daarbij is dat we ons amuseren maar bovenal blijft het belang van de inhoud”.
Ode
‘Wrapped In Rhythm’ is een ode aan dichter en activist Lebogang Mashile wiens bundel ‘In A Ribbon Of Rhythm’ tien jaar geleden diepe indruk maakte op Puoane. “In haar poëzie vond ik de beschrijving van mijn land en cultuur op een manier waar ik jaren naar zocht. Zij deinst voor niets terug om ongezouten haar mening te geven. Bovendien hoorde ik hier meteen muziek bij door het inherente ritme in haar schrijfstijl”.
De twee ontmoetten elkaar in 2014 in Johannesburg. Het klikte terstond. Mashile gaf de zangeres haar zege om voor de teksten een muzikaal draagvlak te componeren. Ze deed dat met pianist en levenspartner Ewout Pierreux. “In het verleden schreef Ewout steeds de muziek waarna ik met teksten kwam. Hier moesten we noodgedwongen een omgekeerde werkwijze volgen waarbij heel wat improvisatie kwam kijken”.
Instagram
Puoane zingt terwijl de muzikale omlijsting in handen is van pianist Ewout Pierreux, bassist Clemens van der Feen en drummer Dré Pallemaerts met als extra gastmuzikanten trompettist Bert Joris, gitarist Tim Finoulst en toetsenist Larry Goldings. Achter de knoppen zat niemand minder dan Larry Klein die als bassist aan de zijde stond van onder meer Carmen McRae en Dianne Reeves. In de rol van producer werkte hij met zangeressen gaande van Joni Mitchell tot Melody Gardot. “Hij is een van die personen die onbereikbaar zijn of lijken. Via Instagram lukte het dan toch. Ik wilde hem per se omdat hij veel belang hecht aan woorden”.
Tweestrijd
Openingstrack ‘Land Of Broken Mirrors (My Kind)’ wordt geleidelijk aan uitvergroot en krijgt daarbij een dreigende ondertoon mee aan de hand van piano, pedal steel, bas en drums met Puoane die een eerste gepassioneerd eerbetoon brengt aan haar geboorteland. “Het volledige album is eigenlijk een liefdesverklaring aan Zuid-Afrika maar er zit wel een dubbel gevoel bij”.
Dit laatste wordt nog explicieter uitgedrukt in het meer contemplatieve ‘Latitude (What Is L’Atitude)’, met Bert Joris die gepast inkleurt met trompet en sourdine. Het gaat rond de tweestrijd tussen wie je bent en wie je wil zijn. “Ik bevind mij nog altijd in een moeilijke situatie. De binding met Zuid-Afrika blijft heel sterk terwijl ik de helft van mijn leven al in België woon. Het is de situatie van elke immigrant”. ‘Find The Path’, een bewerking van Clemens van der Feen, dient als een handleiding om in de chaos van verlangen en leugens de juiste weg naar verlossing te vinden en is op magistrale wijze diep gedrenkt in blues en gospel met Puoane op haar best.
Commune
Speelser klinkt het in het soulvolle ‘Illicit Love (Taxi Queen)’ met Goldings op orgel. De inhoud daarentegen blijkt niet zo onschuldig. Het handelt over een onmogelijke en verboden liefde. Bassist van der Feen introduceert op zijn beurt ‘Courage (The Triumph Of Courage)’ op een licht funky ritme. Het samenspel met orgelist Goldings levert een soulvol jazzaura op.
‘From The Outside In (Inside Outsider)’ past in de traditie van singer-songwriters en de commune rond Laurel Canyon in het Los Angeles van begin jaren zeventig met Jackson Browne voorop. ‘The Desert’s End (Desert Child)’ sluit hier nauw bij aan. Over de hele cd hangt overigens een aura uit die periode. “Dat was ook de bedoeling” aldus Puoane. “Vandaar mijn wens om met Klein te werken. En hij was gehuwd met Joni Mitchell toen die beweging ontstond”. Afsluiten doen ze met het broze ‘Together (You And I)’ waarin pianist Pierreux schittert. De toekomst ziet er dan toch net wat positiever uit.
Strijden
Dit is nog maar Volume I. Het vervolg wordt opgenomen met het Metropole Orkest waarvoor Bert Joris de arrangementen zal schrijven. Blijven musiceren maar vooral ook onverminderd blijven strijden is duidelijk de leuze van Tutu Puoane.
Concerten
04/24 Heist-o/d-Berg, Hnita-Hoeve
04/26 Tilburg, Paradox
05/03 Gent, Ha Concerts
05/08 Terneuzen, Porgy en Bess
05/17 Brussel, Jazz Station
05/26 Oostende, Kaap
06/02 Amsterdam, Bimhuis
06/04 London, Ronnie Scott’s
06/08 Antwerpen, De Roma
Expositie
In dezelfde context van Tutu Puoane haar engagement loopt momenteel in Brussel de expo ‘A Show Of Resistance’ met 25 vrouwelijke kunstenaars die wonen en/of werken in Brussel. Het gaat om de editie nul van de Biënnale Of Women. Er zijn tevens performances en workshops. Met dit eerste tweejaarlijkse evenement, getiteld ‘A Show of Resistance’, wil de vzw Women in Art een podium bieden aan hedendaagse vrouwelijke kunstenaars en de artistieke creatie van vrouwen in de kunstgeschiedenis in het algemeen belichten. Te zien tot en met 31 maart, de toegang is gratis.
Beluisteren via Spotify, inloggen noodzakelijk.
Latitude.
© Jazzenzo 2010