Artikel geprint vanaf Jazzenzo.nl

Benjamin Herman - Hypochristmastreefuzz; More Mengelberg

CD-RECENSIE

Benjamin Herman - Hypochristmastreefuzz; More Mengelberg
bezetting: Benjamin Herman; altsax, Ernst Glerum; bas phillicorda, Joost Patocka; drums. Gasten: Anton Goudsmit; gitaar, Willem Friede; mellotron, Ruben Hein; zang
opgenomen: 29 september en 6 oktober 2008
release: 2009
label: Roach Records
tracks: 10 + bonus interview Misha Mengelberg
tijd: 47:42
websites:  www.benjaminherman.nl - www.doxrecords.com - www.stroom.ws
door: Mischa Andriessen


Het mag eigenlijk geen verrassing heten dat Benjamin Herman na zijn enthousiast ontvangen cd ‘Campert’ niet de ingeslagen weg is blijven volgen. Na de introspectieve, modale jazz van die plaat kiest Herman voor een aanpak die ten dele terug gaat op zijn vroege werk; zijn debuutplaat “Café Alto”, zijn voorlaatste “The Itch” en natuurlijk de eerdere hommage “Plays Misha Mengelberg.” Benjamin Herman blinkt gelukkig niet uit in voorspelbaarheid.

“Hypochristmastreefuzz” dankt zijn naam aan het nummer dat Misha Mengelberg schreef voor de opnamesessie met Eric Dolphy en dat terug te vinden is op “Last date.” Het is een veelzeggend nummer. Mengelberg componeerde in reactie op Dolphy’s grote intervallen een uiterst complex stuk. Net zo moeilijk speelbaar als de titel uitspreekbaar is.

Dat pesterige van Mengelberg past ook Herman goed. Zijn muziek was altijd al energiek en geestig, maar Mengelbergs tegendraadsheid zet beide eigenschappen nog eens extra aan. “Hypochristmastreefuzz” klinkt voor alles als een echte Benjamin Herman plaat. Rauwe spontaniteit wordt afgewisseld met knap op het randje van kitsch balancerende zoetigheid. Van de ruige surfmuziek op “Brozziman” tot de smartlap “Arm wiel” en van alles daartussen.

Herman heeft met zijn nieuwste cd een zeer gevarieerde plaat afgeleverd die waar “Campert” zeer gefocust was, juist lekker alle kanten op gaat. Daarmee is “Hypochristmastreefuzz” ook meteen een geweldig eerbetoon aan Misha Mengelberg omdat zij laat horen dat de man geweldige melodieën geschreven heeft en een veel rijker oeuvre creëerde dan dikwijls aangenomen wordt. “Hypochristmastreefuzz” bevat geen piep-piep-knormuziek. Wel gepassioneerde onaangepastheid. Doen wat je leuk vindt, jazz als rebellie.


© Jazzenzo 2010