Fly – Sky & Country CD-RECENSIE De democratisch samengestelde plaat laat veel ruimte aan improvisatie. Mark Turner, op tenor- en sopraansaxofoon, valt niet te betrappen op ruwe noten. Beheerst en doordacht en met een adembenemende techniek roert hij in het midden- en hoge register van zijn saxen. Turner schetst als een schilder licht en donker – gelijk een fijnzinnige Coltrane, waardoor op delicate wijze de tonaliteit van zijn fraseringen subtiel van kleur wisselt. De vonken die Ballard en Grenadier van hun instrumenten loslaten geven een ruig en scherp randje aan de muziek waardoor deze interactief, maar ook zeer direct wordt.
Fly – Sky & Country
bezetting: Mark Turner: tenor- en sopraansaxofoon, Larry Grenadier: contrabas, Jeff Ballard: slagwerk
opgenomen: februari en juni 2008, New York
release: 2009
label: ECM Records / Challenge
tracks: 9
tijd: 67.45
website: www.flytrio.com - www.ecmrecords.com
myspace: www.myspace.com/flytrio
door: Erno Elsinga
Saxofonist Mark Turner, bassist Larry Grenadier en slagwerker Jeff Ballard schreven allen composities voor ‘Sky & Country’, de opvolger van hun debuutalbum ‘Fly’ uit 2004, destijds uitgebracht door Savoy. ‘Sky & Country’ wordt uitgebracht door het prestigieuze Duitse label ECM en zet voor het Amerikaanse trio Fly de deur naar Europa daarmee wagenwijd open.
Ballard en Grenadier zetelen eveneens in het Brad Mehldau Trio. Mark Turner neemt al vijftien jaar op, vaak als sideman – Kurt Rosenwinkel, Billy Hart, Paul Motian – maar ook onder eigen naam bracht hij in diverse bezettingen smaak- en succesvolle albums uit voor Criss Cross en Warner Bros, zoals Dharma Days – dat ook terug te vinden is op ‘Sky & Country’- ‘Yam Yam’ en ‘In This World’.
Fascinerend op ‘Sky & Country’ is de manipulatie van tijd en ruimte waardoor een etherische sfeer ontstaat. Turner loopt voorop, maar wordt in een welhaast symbiotische relatievorm gecompleteerd door Ballard en Grenadier waardoor fascinerende muziek ontstaat, variërend van urban hard bop tot ballads.
© Jazzenzo 2010