Artikel geprint vanaf Jazzenzo.nl

Dhafer Youssef - Abu Nawas

CD-RECENSIE

Dhafer Youssef - Abu Nawas Rhapsody
bezetting: Dhafer Youssef; oud, zang, Tigran Hamasyan; piano, Chris Jennings; bas, Mark Giuliana; drums
opgenomen: april 2009
release: 2010
label: Jazzland / Universal
tracks: 12
tijd:  60:38
websites: www.dhaferyoussef.com - www.jazzlandrec.com
door: Mischa Andriesssen



De Tunesische oudspeler en zanger Dhafer Youssef blijft sinds hij in 1999 met ‘Malak’ debuteerde naar nieuwe muzikale verbindingen zoeken. Jazz en Arabische muziek zijn daarin wel steeds herkenbare invloeden, maar Youssefs interesse bestrijkt een veel breder muzikaal spectrum. Youssefs markante stemgeluid en indrukwekkend hoge uithalen, zorgen ervoor dat wat hij ook onderneemt telkens duidelijk zijn stempel draagt en herkenbaar blijft.

Op ‘Abu Nawas Rhapsody’ speelt hij met jonge en misschien daardoor uiterst wendbare muzikanten. Een van de grote charmes van deze plaat is dat de muziek ondanks veel tempowisselingen groovend blijft. De pas drieëntwintigjarige Armeense pianist Tigran Hamasyan brengt in zijn spel de kwaliteiten van dit kwartet denkelijk het duidelijkst tot uiting. Hij is een vingervlugge virtuoos die er desondanks zijn hand niet voor omdraait om met een paar afgemeten lage akkoorden verspringende ritmische accenten aan te brengen.

De melodieën die goeddeels door Youssef zijn geschreven, zijn licht en helder. Op de beste momenten en zeker als het tempo wat omhoog gaat, werken ze hypnotiserend, maar een aantal stukken beweegt zich op de rand van kitsch en soms net daarover. Het zijn over het algemeen de nummers waarin Youssefs stem centraal staat en er weinig inbreng van de band gevraagd wordt. Dit Dhafer Youssef kwartet is op zijn best als iedereen in de groep zijn inbreng levert. Het mag voor het viertal dan nog zoeken zijn naar het juiste evenwicht, de balans van ‘Awa Nawas Rhapsody’ slaat naar het positieve door. Knap hoe muziek luchtig, speels en mysterieus op hetzelfde moment kan klinken.


© Jazzenzo 2010