Jasper Blom Quartet with Pablo Held – Polyphony 3
CD-RECENSIE Jasper Blom Quartet with Pablo Held – Polyphony 3
bezetting: Jasper Blom tenorsaxofoon; Jesse van Ruller gitaar; Pablo Held piano, Wurlitzer; Frans van der Hoeven contrabas; Martijn Vink drums Gasten: Joris Roelofs basklarinet, Ben van Gelder altsaxofoon
opgenomen: 2022, Studio 150, Amsterdam
uitgebracht: 10 maart 2023
label: Whirlwind Recordings
aantal stukken: 7
tijdsduur: 50’33
website: jasperblom.com - whirlwindrecordings.com
door: Cyriel Pluimakers
Al sinds 2006 heeft saxofonist Jasper Blom een solide kwartet met gitarist Jesse van Ruller, contrabassist Frans van der Hoeven en drummer Martijn Vink. De polyfonische muziek vormde een kernthema bij zijn vorige album, met verwijzingen naar Middeleeuwse grootheden als Machaut, Dufay en Ockegem. Dit keer staat de post-tonale toonkloktheorie van de omstreden Peter Schat (1935-2003) centraal. Blom neemt telkens een paar toonreeksen die hem melodisch of harmonisch inspireren als uitgangspunt voor losjes klinkende composities, die veel ruimte laten voor improvisatie.
Strijd
Hoofdgast is de Duitse pianovirtuoos Pablo Held, die ook op de elektrische Wurlitzer te horen is. In het stuk ‘Insomonia’ doen ook basklarinettist Joris Roelofs en altsaxofonist Ben van Gelder mee. De aanwezigheid van Held geeft extra kleur aan het kwartet: zijn akkoorden smelten mooi samen met het kwartet in het openingsstuk ‘Midding’. Prikkelend is Van Rullers licht tegendraadse gitaarspel. De muziek ontwikkelt zich over het algemeen geleidelijk zonder echte climaxen of fortissimo’s. In het daarop volgende ‘Zuri’ binden Van Ruller en Held even met elkaar de strijd aan in virtuoze solo’s die erom spannen.
Grootheid
Het muzikale materiaal dat Blom heeft gegenereerd via de toonkloktheorie is echt bijzonder fraai, of het nu gaat om het ritmische ‘Jouska’, het weemoedige ‘Lumen’ of het funky ‘Chrysalism’, waarin Held figureert op de vintage Wurlitzer. De hoofdrol is uiteraard telkens toebedeeld aan bandleider Blom, die op zijn tenorsaxofoon glorieert met doortastende solo’s en een heerlijk vol geluid. Zijn spel straalt voortdurend autoriteit uit. Curieus is de compositie ‘Insomnia’ waarin de vijf musici voortdurend hun weg lijken te zoeken in een labyrint: een stuk vol onverwachte momenten waarin je als luisteraar steeds op het verkeerde been wordt gezet. Die typerende ongemakkelijkheid tekent de grootheid van Blom als componist.
Avontuurlijk
Al zijn kwaliteiten komen aan het einde nog een keer samen in het raadselachtige ‘Des Vu’, waarin we pianist Held horen excelleren in een quasi-impressionistische improvisatie die naadloos overgaat in een onorthodoxe solo van Van Ruller, waarin alles gitaristenclichés zorgvuldig worden gemeden. Muziek die voortdurend vol onverwachte elementen zit en waarin Blom steeds de touwtjes bij elkaar houdt. Een buitengewoon avontuurlijke productie, die zeker een van de meest interessante Nederlandse jazzreleases van 2023 vormt.
- Beluister dit album via Bandcamp.
Beluisteren via Spotify, inloggen noodzakelijk.
Ik zag de Jasper Blom groep in concert wanneer ik maar kon.
Weergaloze groep, met in deze configuratie schitterende dynamische balans van Pablo Held met Jesse Van Ruller.
De ritmesectie is echt het toppunt van avontuur en verfijning.
Michael Brandt - 16-09-’23 22:58