Guy Salamon – Creatures! Creatures!
CD-RECENSIE Guy Salamon – Creatures! Creatures!
bezetting: Alistair Payne en Ian Cleaver trompet, José Soares altsaxofoon, Lucas Martinez tenorsaxofoon, Teis Semey gitaar, Younwoo Lee piano, Brodie Jarvie contrabas, Guy Salamon drums
opgenomen: mei 2019, Bimhuis, Amsterdam
uitgebracht: maart 2022
abel: Zennez
aantal stukken: 7
tijdsduur: 51’41
website: guysalamon.com - zennezrecords.com
door: Cyriel Pluimakers
De uit Israël afkomstige slagwerker Guy Salamon is een van de meest opvallende talenten van de actuele Amsterdamse scene. Zijn muziek is vitaal, krachtig, ademt een jazzgevoel en is wars van valse pretenties. Zijn avontuurlijke debuut ‘Unfollow the Leader’ uit 2019 werd meer dan enthousiast ontvangen. Zijn octet is een internationaal gezelschap met musici uit Nederland, Denemarken, Schotland, Zuid-Korea, Catalonië en Portugal. De leider zelf is de zoon van een Engelse moeder en een vader uit Peru. Thuis was er altijd muziek te horen. Zo liet zijn vader Israël kennismaken met de salsa en was zijn moeder operazangeres en klassiek dirigent.
Mix
Salamon laat een bonte mix aan invloeden horen op zijn tweede album ‘Creatures! Creatures!’, net zoals op zijn eersteling. De productie blinkt uit in een heerlijk soort overdadigheid, met verwijzingen naar jazz, jiddische muziek en latin. Soms hoor je zelfs nostalgische referenties aan het Willem Breuker Kollektief of Kurt Weil. Het is muziek die de solisten prikkelt en uitdaagt en allerminst in een harnas gevangenhoudt. Als geen ander weet Salamon het beste uit zijn musici te toveren. Zo mag altsaxofonist José Soares onverwacht uit de hoek komen met een zijdezachte solo in ‘Out In The Open’ en laat hij de uitbundige gitarist Teis Semey excelleren in ‘Do The Shmoska Poska Dance’.
Melancholie
Vol onvervalste romantiek is het intro van pianist Youngwoo Lee op ‘Dearest You’ en in de titeltrack ‘Creatures! Creatures!’ horen we het ensemble in volle glorie, met stevige blazerscollectieven en krankzinnige interrupties van Semey. Geen gitarist beschikt over meer humor dan deze blonde Deen. Het orkest klinkt als een vrolijke kermis, die net niet ontspoort. Vol melancholie is ‘Nightfall’ met een hoofdrol voor de droevige trompetten van Alistair Payne en Ian Cleaver. Een weemoedig moment dat abrupt afgewisseld wordt in de meer dan vrolijke ‘Sailor Song’ waarin uitbundig gerefereerd wordt aan de jiddische muziek.
Levendig
Als geen ander kan Salamon zijn octet echte verhalen laten vertellen, zoals in de afsluiter ‘Cluster Punk, The Saga’ waarin zorgvuldig de spanning wordt opgebouwd met een aarzelend, licht chaotische begin dat overgaat in een spervuur van gitarist Semey en een doortastende improvisatie van tenorsaxofonist Lucas Martinez. Het tweede album van Salamon is meer dan ooit een luisterfeest: vrije en uitermate levendig klinkende muziek waar je blij van wordt!
Beluisteren via Spotify, inloggen noodzakelijk.
Creatures! Creatures!
Live in Bimhuis.