CD-RECENSIE
Davor Stehlik – Introducing Davor Stehlik Quartet
bezetting: Davor Stehlik gitaar, Timothy Banchet piano, Cas
Jiskoot contrabas, Tim Hennekes drums
opgenomen: mei 2021, Fattoria Musica, Osnabrück
uitgebracht: oktober 2022
label: ZenneZ Records
aantal stukken: 7
tijdsduur: 47’12
website: davorstehlik.com - zennezrecords.com
door: Cyriel Pluimakers
De uit Servië afkomstige gitarist Davor Stehlik viel al op door zijn muzikale bijdragen aan het Lucas Santana Quintet en The Roaring Cats. Nu komt hij op het altijd actieve ZenneZ Records voor de dag met zijn eerste album onder eigen naam: Introducing Davor Stehlik Quartet. Een productie waar vanaf de eerste noot de liefde voor de echte jazz vanaf druipt. Stehlik maakt in tegenstelling tot de meeste van zijn collega’s geen gebruik van effectpedalen en andere elektronica. Hij richt zijn focus op zijn instrument en laat zich niet afleiden door allerlei rommel. Bij hem hoor je eindelijk weer een warme en eerlijke sound die refereert aan Wes Montgomery (1923-1968), de grootste gitarist uit de naoorlogse jazz.
CD-RECENSIE
West Coast in Amsterdam
bezettingen: Bud Shank, Bob Cooper and June Christy (1958).
Stan Kenton and his Orchestra (1956). Shelly Manne & His Men (1960). The Jimmy Giuffre 3 with Jim Hall (1959 & 1960).*
opgenomen: Concertgebouw Amsterdam: 15 maart 1958 (CD1),
28 april 1956 (CD2), 23 mei 1959 en 27 februari 1960 (CD3)
uitgebracht: september 2022
label: NJA
aantal stukken: 14 / 13 / 7
tijdsduur: 63’13 / 70’43 / 44’02
website: jazzarchief.nl
door: Cyriel Pluimakers
Het Nederlands Jazz Archief (NJA) heeft de afgelopen jaren heel wat opnames van de fameuze concerten in het Concertgebouw uit de jaren vijftig en zestig het licht laten zien. Amsterdamse muziek van Miles Davis, Gerry Mulligan, Art Blakey, J.J. Johnson, Chet Baker, Sarah Vaughan en Thelonious Monk pronkt in menige platenkast. Nu komt het NJA met materiaal van een aantal concerten door West Coast musici voor de dag: Bob Cooper, Bud Shank, June Christy, Stan Kenton, Shelly Manne en Jimmy Giuffre.
24 sep - De Amerikaanse tenorsaxofonist Pharoah Sanders is op 81-jarige leeftijd in Los Angeles overleden. Dat maakte zijn platenlabel Luaka Bop vandaag bekend.
CD-RECENSIE
Kenturah’s Kitchen – Capricious Dance
bezetting: Ed Baatsen piano, Fender Rhodes; Han Slinger contrabas; Bert Kamsteeg drums
opgenomen: september 2021
uitgebracht: september 2022
label: eigen beheer
aantal stukken: 7
tijdsduur: 51’30
website: kenturahskitchen.com
door: Mathijs van den Berg
De coronatijd heeft pianist Ed Baatsen veel nieuwe ideeën opgeleverd voor zijn trio Kenturah’s Kitchen. Hun vierde album ‘Capricious Dance’ weerspiegelt volgens Baatsen de grilligheid van deze periode vol hoop en vrees, en dat komt inderdaad zo over. Het album telt zeven, soms flink uitgesponnen nummers. Ritmes spelen daarin een belangrijke rol en het wemelt van de verschillende maatsoorten, ook binnen composities. Hierdoor hebben ze vaak een speels karakter.
20 sep - Zangeres Janne Schra (1981) heeft met haar Nederlandstalige plaat 'In de regen' de Edison Jazz Vocaal gewonnen. Trompettist Jan van Duikeren won maar liefst twee Edisons.
CONCERTRECENSIE. Nordic Jazz Festival, Junushoff Wageningen, 16 en 17 september 2022
beeld: Filip Mertens
door: Cyriel Pluimakers
Het getuigt van lef om in deze moeizame tijden voor de dag te komen met een nieuw en origineel festivalidee. Waar in de Randstad de evenementen steeds meer op elkaar beginnen te lijken en flink geput wordt uit de bekende ruif van de Delftse grootgrutter Mojo, komt een aantal enthousiastelingen in Wageningen op het idee om het eens anders aan te pakken.
Onder meer Bobo Stenson Trio, Espen Eriksen Trio en The Source met saxofonist Tryvge Seim speelden op de eerste editie van Nordic Jazz Festival in Wageningen.
CD-RECENSIE
Eric Vloeimans & Will Holshouser - Two For The Road
bezetting: Eric Vloeimans trompet, Will Holshouser accordeon
opgenomen: najaar 2021, tournee door Nederland
uitgebracht: 2 september 2022
label: V-Flow
aantal stukken: 12
tijdsduur: 77:59
website: ericvloeimans.nl - willholshouser.com - v-flow.nu
door: Christel Meijer
Een frisse wind waait deze herfst door jazz en wereldfolk. Trompettist Eric Vloeimans en accordeonist Will Holshouser ontmoeten elkaar op dit energieke live-album en mengen uiteenlopende muziektradities tot een orenprikkelende sensatie. Hiermee schenken zij de luisteraar thuis een registratie van hun volle set, vorig najaar opgenomen in de Nederlandse zalen.
CD-RECENSIE
Maik Krahl Quartet ft. Kurt Rosenwinkel – In-Between Flow
bezetting: Maik Krahl trompet, Kurt Rosenwinkel gitaar, Constantin Krahmer piano en Fender Rhodes, Jakob Kühnemann contrabas, Fabian Rösch drums
opgenomen: 17 en 18 januari 2022, Riverside Studios, Keulen
uitgebracht: september 2022
label: Challenge Records
aantal stukken: 8
tijdsduur: 54’58
website: maikkrahl.com - challengerecords.com
door: Cyriel Pluimakers
De Duitse trompettist Maik Krahl maakte al twee belangwekkende albums: zijn veelbelovende debuut ‘Decidophoba’ (2018) en de opvolger ‘Fraction’ (2020) met Seamus Blake in de frontline. Op zijn nieuwe album ‘In-Between Flow’ is de Amerikaanse gitarist Kurt Rosenwinkel, die tegenwoordig in Berlijn woont, bij een drietal tracks te gast.
14 sep - Componist des Vaderlands Martin Fondse heeft de derde Bimhuis Compositieopdracht in de wacht gesleept. Op 23 september speelt hij met zijn tentet en de Noorse saxofonist Trygve Seim nieuwe muziek uit zijn suite Card Games.
CD-RECENSIE
Curiosity - Curiosity
bezetting: David Chevallier gitaar; Laurent Blondiau trompet: Sébastien Boisseau contrabas; Christophe Lavergne drums
opgenomen: februari 2022, Peninsula Studio, Frankrijk
uitgebracht: 23 september 2022
label: Yolk Music
aantal stukken: 9
tijdsduur: 63’04
website: yolkrecords.com
door: Georges Tonla Briquet
Om in alle vrijheid zijn sonische ideeën uit te werken, richtte de Franse gitarist David Chevalier zijn eigen muzikaal gezelschap SonArt op maar af en toe brengt hij een album uit bij een gevestigd label om zijn bevindingen aan een groter publiek kenbaar te maken. ‘Curiosity’ is zo een pareltje.
CD-RECENSIE
Jazz Orchestra of the Concertgebouw - Threnody
bezetting: Jazz Orchestra of the Concertgebouw onder leiding van Jim McNeely*
opgenomen: 31 oktober, 1 en 2 november 2021, Wisseloord Studio’s Hilversum
uitgebracht: september 2022
label: Challenge Records
aantal stukken: 9
tijdsduur: 71’57
website: jazzorchestra.nl - jim-mcneely.com
door: Cyriel Pluimakers
Het Jazz Orchestra of the Concertgebouw vormt al heel wat jaren een nationaal artistiek kroonjuweel. De bigband heeft bewezen de meest lastige stormen te kunnen doorstaan en kan rekenen op het nodige commitment bij sponsors en subsidiegevers. Tijdens de onwerkelijke periode van de COVID-19 pandemie nam het orkest de door Jim McNeely gearrangeerde en deels gecomponeerde productie ‘Threnody’ op, die uit negen stukken bestaat.
LP-RECENSIE
ZILT plays Mengelberg & Ellington
bezetting: Ian Cleaver trompet, Jasper Blom tenorsaxofoon, Thomas Pol contrabas, Wouter Kühne drums
opgenomen: 15 en 16 juni 2020, Studio 1, MCO Hilversum
uitgebracht: september 2022
label: Just Listen
aantal stukken: 11
tijdsduur: 41’31
website: justlisten-records.com - nativedsd.com
door: Cyriel Pluimakers
Saxofonist Jasper Blom geniet niet alleen een aanzienlijke reputatie als musicus en bandleider maar ook als docent. Samen met een drietal leerlingen – trompettist Ian Cleaver, contrabassist Thomas Pol en drummer Wouter Kühne – trad hij regelmatig op in café Zilt, gelegen aan de Amsterdamse Zeedijk. Een echte jazzplek waar onderwereld en muziek elkaar ontmoeten: een omgeving waar de oerkracht van dit genre optimaal tot zijn recht komt, net zoals in New Orleans begin vorige eeuw.
CD-RECENSIE
Barbara Wiernik – Ellipse
bezetting: Barbara Wiernik zang; Hélène Duret (bas)klarinet; Sigrid Vandenbogaerde cello; Bart Quartier marimba, vibrafoon
opgenomen: januari 2022, Studio Gam, Waimes (B)
uitgebracht: 22 september 2022
label: Spinach Pie Records
aantal stukken: 10
tijdsduur: 53’46
website: barbarawiernik.com - spinachpierecords.com
door: Georges Tonla Briquet
Net zoals een ellips geen echte cirkel is, vervormt zangeres Barbara Wiernik vocale jazz tot een afgeleide vorm.
3 sep - Na de bekendmaking van de genomineerden voor de Edison Publieksprijs zijn nu ook de kanshebbers voor Edison Jazz openbaar gemaakt. De uitreiking van de beeldjes aan de winnaars vindt dit jaar plaats op donderdag 6 oktober in het Afas Theater Leusden.
2 sep - In Wageningen vindt op 16 en 17 september de eerste editie van Nordic Jazz Festival plaats. In de zalen van Theater Junushoff treden gedurende twee avonden acht bands op waaronder festivalartiest Bobo Stenson.
CD-RECENSIE
Point of Few – Open to Closeness
bezetting: Petr Smékal tenorsaxofoon; Radim P?idal gitaar; Vlastimil Škoda basgitaar; Marek Anto?? drums. Gastbijdrage: Jason Lindner synthesizer, sound design
opgenomen: september 2021, Studio Na Orlí, Brno
uitgebracht: 24 april 2022
label: Bivak Records
aantal stukken: 9
tijdsduur: 52’25
website: point-of-few.cz - bivakrecords.cz
door: Mathijs van den Berg
Point of Few is een Tsjechisch kwartet dat pop en elektronische muziek combineert met hedendaagse jazz. De band ontstond in 2019 op initiatief van gitarist Radim P?idal en bestaat verder uit tenorsaxofonist Petr Smékal, bassist Vlastimil Škoda en drummer Marek Anto??. ‘Open to Closeness’ is hun debuutalbum. Muzikale invloeden variëren van crossoverartiesten als Donny McCaslin en Robert Glasper tot Pat Metheny en Bill Frisell. De inspiratie komt verder van pop-/rockacts als Radiohead en David Bowie. Voor drie tracks wist de band toetsenist Jason Lindner te strikken die op Bowie’s ‘Blackstar’ meespeelde. Voor P?idal was dit een droom die uitkwam. Lindner speelde zijn partijen op afstand in.