CD-RECENSIE
Kneebody – Chapters
bezetting: Ben Wendel saxofoon, effecten; Shane Endsley trompet, effecten; Adam Benjamin keyboards; Nate Wood drums, bas. Gastbijdragen: Michael Mayo, Becca Stevens zang; Josh Dion zang, bassynthesizer, drums; Gerald Clayton piano; Gretchen Parlato, Kaveh Rastegar bas
opgenomen: februari, april 2019
uitgebracht: 18 oktober 2019
label: Edition Records
aantal stukken: 10
tijdsduur: 51’02
website: kneebody.com - editionrecords.com
door: Mathijs van den Berg
‘Chapters’, het negende album van het Amerikaanse Kneebody, is een veelzeggende titel, omdat de band dit jaar aan een nieuw hoofdstuk begon van hun al indrukwekkende muzikale leven: ze tekenden bij het Britse Edition Records, werden een kwartet door het vertrek van bassist Kaveh Rastegar en voegden vocalisten toe aan het geluid. Eerder dit jaar verscheen een EP met covers waarop dit al viel te horen. Nu is er dan een volwaardig studioalbum van Kneebody - nieuwe stijl.
29 nov - Talentvolle Nederlandse jazzgroepen kunnen zich tot 1 maart aanmelden voor de dertiende editie van de tweejaarlijkse Dutch Jazz Competition. De finale wordt op 11 april gehouden in het Amsterdamse Bimhuis.
29 nov - De tweede editie van het Tilburgse urban-, soul- en jazzfestival Better Get Hit gaat in januari niet door. Organisatoren Eric van der Westen en Toine Hultermans zijn er niet in geslaagd voldoende geld bijeen te brengen. Dat meldt het Brabants Dagblad. Gezocht wordt naar een alternatief.
CD-RECENSIE
Paul Jost – Simple Life
bezetting: Paul Jost zang, harmonica, gitaar; Jim Ridl piano, synthesizer; Dean Johnson contrabas; Tim Horner drums, percussie; Joe Locke vibrafoon
opgenomen: 1 & 2 augustus 2018, Studio Trading 8’s, New Jersey
uitgebracht: 15 november 2019
label: Jammin’colorS
aantal stukken: 13
tijdsduur: 64’33
website: pauljostmusic.com - jammincolors.com
door: Georges Tonla Briquet
Ze zijn dun gezaaid, jazzvocalisten die het verschil maken. Paul Jost is er een van. Met zijn nieuwste cd ‘Simple Life’ bewijst hij dat op overtuigende wijze.
CD-RECENSIE
Angelo Verploegen & Jasper van Hulten – The Duke Book
bezetting: Angelo Verploegen flugelhorn; Jasper van Hulten drums
opgenomen: 19 en 20 april 2019, MCO Hilversum
uitgebracht: 2019
label: Just Listen Records
aantal stukken: 15
tijdsduur: 54’14
website: justlistenrecords.com
door: Erno Elsinga
Repertoire van Duke Ellington uitgevoerd door flugelhorn en drums. Trompettist Angelo Verploegen en slagwerker Jasper van Hulten waagden zich eraan en het resultaat mag gerust verbluffend genoemd worden.
25 nov - Met concerten in Tilburg en Nijmegen beleeft festival Stranger Than Paranoia van 23 tot en met 28 december haar 27e editie. Uitgangspunt van organisator en musicus Paul van Kemenade is het brengen van verschillende muziekstijlen op één podium, waarbij improvisatie centraal staat.
25 nov - In Bimhuis wordt zaterdag 30 november en zondag 1 december het Prinses Christina Jazz Concours gehouden, de enige landelijke jazzwedstrijd voor jonge muzikanten. Zo'n 200 talenten in de leeftijd van 12 tot en met 22 jaar spelen zich voor publiek en jury in de kijker en maken kans op aansprekende prijzen.
CONCERTRECENSIE. Atomic, Bimhuis, Amsterdam, 23 november 2019
beeld: Ton van Leeuwen
door: Cyriel Pluimakers
Het Scandinavische Atomic is een van die zeldzame ensembles die zich niets aantrekt van modes, marketingstrategieën en de verplichte aanwezigheid op de sociale media. Trompettist Magnus Broo, rietblazer Fredrik Ljungkvist, pianist Håvard Wiik, contrabassist Ingebrigt Håker Flaten en drummer Hans Hulbækmo sluiten rechtstreeks aan bij de vrije muziek uit de jaren zestig en zeventig, met terloopse verwijzingen naar de verworvenheden van toenmalige nieuwlichters als Ornette Coleman, Don Cherry, Albert Ayler, Alexander von Schlippenbach en Misha Mengelberg.
De Scandinavische band Atomic met rietblazer Fredrik Ljungkvist en trompettist Magnus Broo op het podium van Bimhuis.
CD-RECENSIE
Greetje Bijma / Mary Oliver / Nora Mulder - Picatrix
bezetting: Greetje Bijma zang, Mary Oliver viool en Nora Mulder piano
opgenomen: 26 en 27 januari 2019, Splendor Amsterdam
uitgebracht: september 2019
label: ICP
aantal stukken:16
tijdsduur: 48’28
website: noramulder.nl - icporchestra.com
door: Cyriel Pluimakers
De vorige editie van het Utrechtse Le Guess Who festival gaf volop de ruimte aan actuele ontwikkelingen in de jazz. Een van de curatoren van het 2018 programma was drummer Han Bennink en hij kwam op het meer dan briljante idee om een trio te vormen met stemkunstenares Greetje Bijma, violiste Mary Oliver en pianiste Nora Mulder: drie topvrouwen uit de hedendaagse improvisatiemuziek.
22 nov - De Nederlandse trompettiste Maite Hontelé (1980) die in Colombia een heldenstatus geniet, is de nieuwe artistiek leider van Music Meeting. Bij de laatste editie was ze samen met Kay Krijnen al programmeur van het Nijmeegse festival.
CD-RECENSIE
Kit Downes – Dreamlife of Debris
bezetting: Kit Downes piano, orgel; Stian Westerhus gitaar; Lucy Railton cello; Sebastian Rochford drums; Tom Challenger - tenorsaxofoon
opgenomen: november 2018
uitgebracht: 25 oktober 2019
label: ECM / Challenge Records
aantal stukken: 8
tijdsduur: 44’44
website: kitdownes.com - ecmrecords.com
door: Mathijs van den Berg
De jonge Britse pianist Kit Downes bracht vorig jaar op ECM ‘Obsidian’ uit, een album met bijna uitsluitend orgelstukken, waarop hij de diverse mogelijkheden van dit instrument verkende. Op ‘Dreamlife of Debris’ voegt hij er diverse andere instrumenten aan toe: saxofoon, gitaar, cello en drums en speelt hij zelf ook piano. Volgens Downes bezit het orgel de eigenschap al deze klanken met elkaar te verbinden tot een geheel eigen geluid. De akoestiek van de kerken waarin het album werd opgenomen deed de rest.
CD-RECENSIE
Laughing Bastards - Unanimal
bezetting: Michel Mast tenorsaxofoon; Jan-Sebastiaan Degeyter gitaar; Eline Duerick cello; Nils Vermeulen contrabas; Marcos Della Rocha drums
opgenomen: april 2019, Boma Studio, Gent
uitgebracht: 4 december 2019
label: HAM
aantal stukken: 9
tijdsduur: 50:37
website: facebook.com/laughingbastards
door: Georges Tonla Briquet
Flirten met pop, jazz en filmmuziek, het blijft tot nader order een van de favoriete bezigheden van Laughing Bastards. Ook op hun nieuwste cd ‘Unanimal’ spelen ze het spel verder.
CD-RECENSIE
The Doug Webb Trio – Doug Webb In Holland
bezetting: Doug Webb tenorsaxofoon, Marius Beets contrabas en akoestische basgitaar, Eric Ineke drums
opgenomen: 20 november 2018, Studio De Smederij, Zeist
uitgebracht: oktober 2019
label: DayBreak
aantal stukken: 10
tijdsduur: 50’06
website: dougwebb.us - challengerecords.com
door: Cyriel Pluimakers
Saxofonist Doug Webb (1960) is een van de meest interessante mainstream blazers van de Amerikaanse West Coast. Hij is gefeatured op meer dan 150 opnames en maakte inmiddels ruim twintig albums onder eigen naam. In Nederland werd hij vooral bekend door zijn samenwerking met het trio van pianist Rein de Graaff, waarmee hij in 2015 een uitgebreide tournee maakte.
CD-RECENSIE
Zola Quartet – From Far And Near
bezetting: Gonzalo Rodriguez elektrische gitaar; Mathieu Robert sopraansaxofoon; Nicola Lancerotti contrabas; Didier Van Uytvanck slagwerk
opgenomen: 12/13 oktober 2017
uitgebracht: 6 september 2019
label: Igloo Records
aantal stukken: 8
tijdsduur: 48:07
website: igloorecords.be
door: David Cohen
De presentatie van ‘From Far And Near’, de opvolger van het album ‘Where We Come From’ uit 2014, loog er niet om: de oerauthentieke ‘Hot Club’ in Gent beloonde de leden van het Zola Quartet eind oktober met geestdriftig applaus. Het was dan ook lastig om niet onder te indruk te raken van het samenspel van dit viertal musici, dat op hun cd niet minder goed naar voren komt.
CD-RECENSIE
Petter Eldh – Koma Saxo
bezetting: Petter Eldh contrabas; Christian Lillinger drums; Otis Sandjsö tenorsaxofoon; Jonas Kullhammar tenorsaxofoon; Mikko Innanen alt- en baritonsaxofoon
opgenomen: 3 en 4 december 2018
uitgebracht: 4 oktober 2019
label: We Jazz
aantal stukken: 12
tijdsduur: 36’17
website: petereldh.com - wejazz.fi
door: Mathijs van den Berg
Koma Saxo is een nieuwe groep van de Zweedse bassist en producer Petter Eldh, onder meer bekend van het powertrio Enemy. De samenstelling is heel bijzonder: behalve uit Eldh en de Duitse drummer Christian Ellinger, bestaat de band uit drie saxofonisten. Vandaar de titel. Koma betekent gewoon coma. Dat is de toestand waar de band, flauw gezegd, de luisteraar in wil brengen.
CD-RECENSIE
Jacob Karlzon – Open Waters
bezetting: Jacob Karlzon piano, synthesizer, fender rhodes; Morten Ramsbøl contrabas; Rasmus Kihlberg drums
uitgebracht: 30 oktober 2019
label: Warner Music
aantal stukken: 9
tijdsduur: 47’56
website: jacobkarlzon.com - wmg.com
door: Mathijs van den Berg
Het titelstuk van Jacob Karlzons nieuwe album is het ideale voorbeeld van hoe beeldend muziek kan zijn. Door de kabbelende pianoklanken, gestreken bas en met brushes bespeelde drums waan je je inderdaad op open water waar een zachte bries overheen strijkt. Een stuk van grote schoonheid. De Zweedse pianist ziet zijn muziek als de gestalte van een innerlijke film. Hij creëert beelden vol gevoel en avontuur.
9 nov - De beroemde Noorse geluidstechnicus Jan Erik Kongshaug is op 5 november op 75-jarige leeftijd overleden. Kongshaug nam honderden cd's op voor ECM en was oprichter van de befaamde Rainbow Studio in Oslo.
CD-RECENSIE
Nguyên Lê - Overseas
bezetting: Nguyên Lê gitaar, bas, elektronica; Ngo Hong Quang vocalen, viool, harp, dwarsfluit; Ilya Amer vibrafoon; Trung Bao beatbox; Alex Tran percussie, drums. Gasten: Lê Thi Van Mai citer; Nguyên Hong Anh viool; Minh Dan Moi percussie, Cuong Vu trompet; Chris Min Doky contrabas
opgenomen: maart - augustus 2018
uitgebracht: 25 oktober 2019
label: ACT
aantal stukken: 13
tijdsduur: 50’28’
website: nguyên-le.com - actmusic.com
door: Ron Holman
In de jazzwereld is Nguyên Lê inmiddels een gevestigde naam, daarbuiten is de gitarist relatief onbekend. Onterecht. Lê maakt weliswaar muziek die als jazz wordt gekenschetst, de invloeden reiken tot aan wereldmuziek met traditionele Vietnamese invloeden en flarden hiphop die soms het ritme bepalen.
9 nov - Componist, altsaxofonist en kunsthistoricus Ben van Gelder (1988) heeft als eerste de Bimhuis Compositie opdracht toegekend gekregen. Op 29 november gaat zijn nieuwe werk 'Paradís' in het hoofdstedelijk jazzpodium in wereldpremière.
CONCERTRECENSIE. Charles Lloyd Kindred Spirits, TivoliVredenburg, Utrecht, 5 november
beeld: Ron Beenen
door: Cyriel Pluimakers
Tenorsaxofonist en fluitist Charles Lloyd (1938) kreeg wereldwijde bekendheid doordat hij niet alleen op jazz- maar ook op grote popfestivals optrad. Zijn op Monterey opgenomen plaat ‘Forest Flower’ is een van de meest verkochte producties uit de jaren zestig en hetzelfde geldt voor het in The Fillmore Auditorium vastgelegde ‘Love-In’. Albums die het fameuze Atlantic label beslist geen windeieren hebben gelegd. Dit succes werd hem door veel jazzcritici bijzonder kwalijk genomen: ze zagen zijn stap richting poppubliek als een vorm van verraad.
Charles Lloyd trad op in zaal Cloud Nine van TivoliVredenburg in Utrecht.
IN MEMORIAM
door: Cyriel Pluimakers
Gerry Teekens (1935 - 2019)
Afgelopen vrijdag overleed Gerry Teekens, een van de belangrijkste jazzproducenten die ons land gekend heeft. Op zijn Criss Cross Jazz label bracht hij sinds 1982 meer dan 400 producties uit. Artiesten als Kenny Garrett, Ralph Moore, Eric Alexander, John Swana en Mark Turner debuteerden er. Voor zijn vele verdiensten ontving hij in 2000 op het North Sea Jazz Festival de Bird Award.
CD-RECENSIE
Avishai Darash – Samskara
bezetting: Avishai Darash piano; Daniele Cappucci contrabas; Joan Terol Amigò drums; Karima El Fillali zang; Abderrahim Semlali viool; Haytham Safia ud
uitgebracht: 30 maart 2019
label: A.MA Edizioni
aantal stukken: 11
tijdsduur: 47’32
website: avidarash.com - amaedizioni.it
door: Mathijs van den Berg
‘Samskaras’, een begrip uit de Indiase filosofie, is de optelsom van indrukken die je gedurende je leven in je onderbewuste opslaat. Voor pianist Avishai Darash (1986) gaat het om de muzikale invloeden die hij tijdens zijn leven ondergaan heeft en die hij op dit album verwerkt. Onder andere Israëlische folk (hij is van Frans/Israëlische komaf), Noord-Afrikaanse traditionele muziek en jazz. Een belangrijke invloed is Brad Mehldau die hem tijdens zijn studie een tijdje onder zijn hoede nam. Darash woont inmiddels een kleine tien jaar in Amsterdam.
CD-RECENSIE
Frederik Villmow Quartet feat. Tomas Franck – Live in Copenhagen
bezetting: Tomas Franck tenorsaxofoon, Marc Doffey tenor- en sopraansaxofoon, Carl Winther piano, Julian Haugland contrabas, Frederik Villmow drums
opgenomen: 19 februari 2019, live in Jazzhus Montmartre Kopenhagen
uitgebracht: september 2019
label: AMP Music & Records
aantal stukken: 7
tijdsduur: 67’50
website: frederikvillmow.com - ampmusicrecords.com
door: Cyriel Pluimakers
De in Trondheim woonachtige slagwerker Frederik Villmow studeerde aan Codarts Rotterdam. Samen met tenor- en sopraansaxofonist Marc Doffey, pianist Carl Winther en contrabassist Julian Haugland vormt hij een energiek ensemble, dat soms een naadloze voortzetting lijkt van het fameuze John Coltrane Quartet. De uit Duitsland afkomstige Doffey studeerde trouwens aan het Amsterdams Conservatorium.